- Podpora
- Bezpečnost
- Platby na internetu
Platby na internetu
Chystáte se koupit zboží za podezřele výhodnou cenu? Pozor! Doporučujeme důkladně si ověřit příjemce a nezasílat peníze předem.
Množí se případy falešných inzerátů nabízejících koupi elektroniky, automobilu nebo zemědělské techniky. Chystáte se reagovat na podobnou nabídku? Zaměřte se na následující detaily:
- nereálně nízká cena a požadavek na zaplacení předem celé částky nebo zálohy
- zboží se nachází v zahraničí
- dodání zboží zprostředkovatelem, který má být garantem předání zboží a případného vrácení peněz
- inzerát může být psaný lámanou češtinou nebo anglicky, vystavený na českých i zahraničních webových stránkách nebo fórech
- i přesto, že stránky inzerenta nebo spediční firmy vypadají věrohodně, nemusíte mít záruku dodání zboží
Pokud máte sebemenší pochybnosti, peníze neposílejte, udělejte maximum pro ověření nabídky a nekupujte zajíce v pytli.
Obdrželi jste e-mail o změně bankovního spojení vašeho obchodního partnera? Zpozorněte!
Přišel vám e-mail od vašeho obchodního partnera s novými platebními instrukcemi? Doporučujeme si údaje ověřit osobně nebo telefonicky na obvykle používaném nebo veřejně dostupném kontaktu. Útočník vám může platební instrukce v e-mailu pozměnit a vy, aniž byste to tušili, pošlete peníze podvodníkovi.
Seznámili jste se s někým na internetu nebo na sociálních sítích? Opatrně!
Vaše přátelství již nějakou dobu trvá a nyní se na vás obrátil s prosbou o finanční výpomoc či pomoc s odesláním tajemného balíčku. Podvodník obvykle přichází s dojemným příběhem, jako jsou nemoc, úmrtí v rodině nebo s příslibem osobního setkání. V případě tzv. diplomatického balíčku zase vystupuje jako diplomat či voják uvězněný ve válečné zóně.
Velmi často se snaží navodit pocit věrohodnosti, prokázat se falešnými doklady, fotkami nebo „osobní“ komunikací přes Skype či sociální sítě. Ve většině případů se podvodník z nějakého důvodu nemůže dostat ke svým penězům a slibuje, že je brzy vrátí.
Onen tajemný balíček zase nemůže být uvolněn z celnice bez vašeho finančního přispění. V takovýchto případech doporučujeme nepodléhat emocím a dobře si rozmyslet, zda peníze opravdu poslat.
Přišel vám e-mail s příslibem pohádkového bohatství? Zpozorněte!
Chce se s vámi někdo dobrovolně podělit o velkou částku peněz, kterou získal z výhry v loterii, náhlého dědictví apod.? V tomto případě po vás bude chtít podvodník např. poplatek za otevření účtu v zahraničí, provizi pro právníka apod.
Společným znakem je výzva k zaplacení určitého obnosu peněz. Pokud peníze odešlete, přijdete jak o vidinu slíbeného bohatství, tak o své vlastní peníze.
Chcete cestovat a hledáte levné ubytování? Zpozorněte!
Našli jste si podezřele výhodné ubytování na ubytovacím portále, např. na Airbnb? Ubytovací portály mají jasně stanovená pravidla pro zaplacení ubytování. Seznamte se s těmito pravidly a postupujte vždy podle nich. Pokud po vás někdo požaduje zaplatit jiným způsobem, platbu neposílejte a vše si ověřte na ubytovacím portále.
Obdrželi jste e-mail od nadřízeného s dotazem na výši zůstatku a prosbou o zaslání expresní platby? Zpozorněte!
V takovýchto případech se mohou podvodníci vydávat za vašeho nadřízeného či ředitele společnosti (známé také jako falešný prezident nebo fake CEO) a požadovat po vás zaslání platby z firemního účtu s tím, že další detaily doloží později. Podvodníci zpravidla monitorují vaši komunikaci s nadřízeným, aby udeřili v době, kdy je váš opravdový nadřízený mimo firmu a vám tak ztížili možnost ověření takového požadavku.
Pokud touto formou pokyny k platbě dostáváte, doporučujeme u každého takového e-mailu věnovat maximální pozornost adrese, ze které přišel a jeho formální úpravě (například chyby v češtině), či úplně změnit nastavený proces a každý neočekávaný pokyn s nadřízeným osobně či telefonicky ověřit.
Zaujala Vás nabídka na výhodné investice ? Opatrně!
Našli jste v emailové schránce či na sociálních sítích nabídku výhodných investic, do kterých investují i známé osobnosti? Doporučujeme v těchto případech maximální opatrnost. Často se totiž jedná o podvodné nabídky investic například do kryptoměn. V některých případech Vás po projevení zájmu kontaktují přímo „investiční poradci“ s nabídkou, že budou Vaše investice spravovat sami. K tomu Vás dokonce mohou požádat o vaše přístupové údaje do bankovnictví.
V takovýchto případech si nenechte vnutit například instalaci aplikace na správu přes vzdálenou plochu a samozřejmě nikomu za žádných okolností nesdělujte své přístupové údaje do bankovnictví! Obecně u všech takových investic pak zvažte jejich důvěryhodnost a před rozhodnutím zda investovat si obstarejte dostatek informací a referencí na daného zprostředkovatele.
Byli jste kontaktováni někým, kdo se vydává za pracovníka banky a chce po vás citlivé údaje či vyžaduje autorizaci v KB klíči? Zpozorněte!
Co je phishing již bohužel všichni známe, ale setkali jste se s tzv. vishingem (voice phishing)? Jedná se o jednání podobné klasickému phishingu s cílem získat od uživatele citlivá data a informace k přístupu do jeho bankovnictví či platební kartě. Jen v těchto případech neobdržíte phishingový email ale podvodný telefonát.
Podvodníci se vydávají za bezpečnostní pracovníky banky a z klientů se pod různými legendami snaží vymámit uživatelské jméno a telefonní číslo pro ověření přístupu z nového zařízení. V tuto chvíli klient obdrží do KB klíče výzvu k potvrzení/zamítnutí přihlášení z nového zařízení. Vždy dbejte na to, co svým KB klíčem potvrzujete! Uvěříte-li podvodníkově legendě, že tímto například „autorizujete storno podvodné platby“ a nezkontrolujete si, že tím ve skutečnosti potvrzujete jeho přihlášení, má v tu chvíli přístup do Vašeho bankovnictví. Máte-li podezření, neváhejte hovor raději ukončit a zavolat zpětně na veřejně dostupné číslo Komerční banky.