- Podpora
- Kybernetická bezpečnost
- Typy útoků
- Triky u bazarového zboží
Triky u bazarového zboží
Tento podvod je cílený na kupující a je dlouhodobě známý už z dob před internetem. Nicméně stále funguje a jeho princip je velmi jednoduchý. Podvodník nabízí zboží na prodej, často za dost levnou cenu, aby přilákal kupce. Jakmile se najde zájemce a pošle peníze předem, zboží nikdy neobdrží. Podvodník si potom smaže účet na bazaru a zmizí.
Tento podvod cílí na prodávající. Podvodník předstírá, že má zájem o koupi zboží, a následně zasílá odkaz na falešnou stránku, která se tváří jako oficiální web kurýrní služby. Na této stránce je prodávající vyzván k zadání údajů o své platební kartě s tím, že jde o ověření platby za dopravu nebo o doručení peněz. Ve skutečnosti však podvodník získá přístup ke všem údajům na vaší kartě ze které může bez problému začít sát peníze.
V temných zákoutích online bazarů žije jedna z vůbec nejstarších příšer internetových podvodů. Jedná se o Bazariška, který je velmi talentovaným prodejcem zboží za podezřele nízké ceny. Problém ovšem je, že toto zboží svým zákazníkům nikdy neodešle. A je vlastně otázkou, zda ho někdy vůbec vlastnil.
Ať už jde o kolo, elektroniku, auto nebo třeba zemědělskou techniku – pokud máte o inzerátu sebemenší pochybnosti, nikdy neposílejte peníze předem a nekupujte zajíce v pytli.
Jak poznat podezřelý inzerát? Napovědět může příliš nízká cena nebo požadavek na zaplacení zálohy nebo celé částky předem. Zboží může být také údajně v zahraničí, inzerát napsaný lámanou češtinou nebo anglicky. Jako garant dodání a případného vrácení peněz je často uváděný zprostředkovatel, tedy kurýrní služba.
Chránit se proti podvodníkům na online bazarech a tržištích je obtížné a mnohdy není možné se zcela vyhnout riziku. Níže uvádíme několik praktických rad, jak být při nákupech obezřetní:
- Ověřte si prodejce: Před odesláním peněz si prodejce prověřte – přečtěte si recenze a zkontrolujte různé stránky a sociální sítě, kde jsou nahlášeny podvodné profily. Vyhledání informací vám usnadní běžný internetový vyhledávač.
- Ověřte si zboží: Na sociálních sítích se často stává, že podvodný prodávající nabízí zboží, které vůbec nevlastní, a používá fotografie stažené z jiné nabídky. Moderní vyhledávače umí hledat i podle obrázků, což vám může pomoci rozpoznat podvod a předejít ztrátě peněz.
- Platba při osobním převzetí: Nejbezpečnější je platit až při osobním převzetí zboží. Pokud kupujete dražší věci, může se vyplatit si pro zboží dojet, případně využít služeb úschovy peněz.
- Dobírka: Dobírka vám umožní nechat si zboží zaslat, aniž byste předem zaplatili prodávajícímu. Tento způsob však nezaručuje, že obdržíte skutečně objednané zboží, ale získáte čas na případnou reklamaci a řešení situace.
U těchto podvodů je dobré vše nahlásit policii i v případě, že se jedná o menší částky.
Nikdy nezadávejte údaje o kartě na stránkách přístupných přes zaslané odkazy. Žádná kurýrní služba po vás nebude vyžadovat číslo karty a CVV kód, pokud jste si její služby sami neobjednali. Pokud někdo tvrdí, že to udělá za vás, nevěřte mu.
Zkontrolujte adresu odkazu: Ujistěte se, že adresa odkazu odpovídá oficiálním stránkám kurýrní služby. Pokud obsahuje překlepy nebo nesprávný formát, rychle odejděte.
+420 955 512 230
+420 955 551 552
po–pá 7:00-22:00, so–ne 8:00-22:00
Další kontakty
Ze zahraničí: +420 955 559 550
E-mail: kbplus@kb.cz
Hovor s textovým přepisem
Dotaz ve znakovém jazyce