- Podpora
- Kybernetická bezpečnost
- Typy útoků
- Podvodné investice
Podvodné investice
Podvodné investice na internetu jsou bohužel stále častějším jevem, který ohrožuje peníze mnoha lidí. Tyto podvody mohou mít různé formy, ale jejich cílem je vždy jediné: vylákat z vás peníze bez reálné možnosti zisku. Mají obvykle několik základnách znaků, na které byste si měli dávat pozor.
- Sliby přehnaně vysokých výnosů: Pokud vám někdo slibuje rychlé a vysoké zisky bez rizika, je to s největší pravděpodobností podvod. V investování platí, že vyšší výnosy jsou vždy spojeny s vyšším rizikem.
- Nedostatek transparentnosti: Podvodníci často nezveřejňují dostatečné informace o firmě, do které mají investoři vkládat peníze. Pokud neexistují jasné informace o tom, kdo společnost vede, jaké má licence a kde sídlí, je třeba být velice opatrný.
- Tlak na rychlé rozhodnutí: Podvodníci často tlačí na své oběti, aby se rozhodli rychle a tvrdí, že nabídka je časově omezená. Toto je nátlaková taktika, která má zabránit tomu, abyste měli čas si nabídku důkladně ověřit.
- Neregulované platformy: Investiční platformy, které nejsou regulovány žádným finančním úřadem nebo komisí, představují vysoké riziko. Vždy je dobré si ověřit, zda je platforma registrovaná u příslušných regulačních orgánů.
- Nejasné nebo komplikované obchodní modely: Pokud je těžké pochopit, jak má investice fungovat a na čem má být zisk založen, je to varovný signál. Podvodné investice často používají komplikované nebo nesrozumitelné modely, aby zakryly skutečnou podstatu podvodu.
- Falešné recenze a reference: Podvodníci mohou používat falešné recenze, aby přesvědčili potenciální investory. Pokud všechny recenze vypadají příliš pozitivně nebo pokud jsou svědectví neověřitelná, je třeba být na pozoru.
Podvodníci umisťují na sociální sítě reklamy, které mají vzbuzovat dojem, že se jedná o investice, které souvisí s různými bankami – třeba i s Komerční bankou. Opak je však pravdou, jedná se o podvodné reklamy a cílem těchto reklam je utvrdit vás v tom, že vaše investované finance budou v bezpečí.
Postup těchto podvodných reklam je následující – kliknete a po vyplnění krátkého „investičního dotazníku“ chce podvodná stránka vaše kontaktní informace. Obratem se vám telefonicky ozve podvodník, aby s vámi probral investiční možnosti a případně „doporučil“ velice výhodné investice, např. do kryptoměn – třeba do bitcoinu. Cílem podvodníků je vyvolat dojem profesionality a důvěryhodnosti. Součástí podvodu je i apel na možnost nakupování přes „automatického robota“, který investuje sám a „automaticky“ vydělává, což je samozřejmě nesmysl.
Doporučujeme:
Nereagujte na tyto podezřelé reklamy na sociálních sítích. Komerční banka ani žádná jiná takovéto investice na pochybných stránkách do nereálných „investičních robotů“ neprovozuje.
Obzvlášť podlou příšerou je Býkkoin. Internet je jako jeho pískoviště, takže ho tu najdete prakticky všude. Často se ozývá hlavně skrze e-mail nebo sociální sítě a přichází s neodolatelnou nabídkou rychlého zbohatnutí. Obvykle prostřednictvím podezřelé investice do kryptoměn nebo jiných aktiv.
Aby byl Býkkoin uvěřitelnější, své podvodné nabídky spojuje se známými osobnostmi, kteří ale o zneužití svého hlasu, jména či tváře vůbec nevědí. Býkkoin fikaně využívá technologického pokroku. Umí přichystat opravdu promyšlenou lež, vydávat se přímo za investičního poradce a časem ze své oběti vymámit přístupy do bankovnictví i celoživotní úspory.
Buďte před Býkkoinem na pozoru. Nenechte si od nikoho vnutit například instalaci jakýchkoli aplikací na správu přes vzdálenou plochu (tak, že pustíte podvodníka do svého počítače pomocí stažené aplikace, kterou vám on sám doporučí). Nikomu za žádných okolností nesdělujte své přístupové údaje do vašeho bankovnictví. Obecně u všech podezřelých investic zvažte jejich důvěryhodnost a než začnete investovat, obstarejte si dostatek informací a referencí na daného zprostředkovatele.
Buďte před Býkkoinem (a všemi podvodníky nabízejícími velmi lukrativní zisky z investic) na pozoru.
- Vždy si prověřte firmu nabízející investice – nejen samotnou společnost, ale také její investiční platformu. Ideální je vyhledat nezávislé recenze, ověřit licenci u ČNB nebo jiného regulátora. V mnoha případech i samotné seriózní investiční společnosti na svých stránkách varují před podvodníky.
- Nikdy neinvestujte unáhleně a pod tlakem. Podvodníci často „tlačí na čas“, abyste se rozhodli co nejrychleji, s odůvodněním, že by vám lukrativní investiční příležitost mohla utéct.
- Nenechte si od nikoho vnucovat instalaci aplikací, ať už je důvod jakýkoli. Tyto aplikace často slouží k ovládání vašeho počítače přes vzdálenou plochu. Stažením a instalací takové aplikace podvodníkům umožníte přístup do svého zařízení.
- Nikomu za žádných okolností nesdělujte své přístupové údaje do internetového bankovnictví a nepotvrzujte transakce, které jste sami nezahájili.
- U všech podezřelých investic vždy důkladně zvažte jejich důvěryhodnost. Před rozhodnutím, zda investovat, si obstarejte dostatek informací a referencí o daném zprostředkovateli.
Pokud na vás někdo bude naléhat, abyste vybrali větší částky a vložili je s vidinou skvělého zisku například do Bitcoinmatu, nedělejte to.
Máte-li podezření, že jste naletěli podvodníkům nebo jste omylem investovali prostřednictvím falešného inzerátu, okamžitě kontaktujte svou banku a popište jí situaci. Banka vám může pomoci zablokovat případné transakce nebo vám poradí, jak situaci řešit.
Nejste si jisti, zda jde o podvod? Obraťte se na svou banku nebo finančního poradce, kteří vám pomohou situaci vyhodnotit.
+420 955 512 230
+420 955 551 552
po–pá 7:00-22:00, so–ne 8:00-22:00
Další kontakty
Ze zahraničí: +420 955 559 550
E-mail: kbplus@kb.cz
Hovor s textovým přepisem
Dotaz ve znakovém jazyce