Podvodné e-shopy

Podvodné e-shopy vás můžou obrat o peníze obvykle dvěma způsoby.

1. Při platbě kartou získá útočník skrze podvodný e-shop platební údaje z vaší karty

Nákup zboží proběhne obvyklým způsobem, ale při placení kartou při těchto podvodech obvykle „spadne“ platební brána a opětovně se načte. Nejspíš se nad tím ani nepozastavíte, protože to se občas stává i u seriózních e-shopů. Zboží vám přijde a vše se zdá být v pořádku. 

Zvrat nastane, když vám volají z banky, že se někdo pokouší provést podezřelé transakce z vaší karty, nebo na to přijdete sami – všimnete si, že vám z karty mizí peníze. 

Jak postupovat: 

  • Pokud si všimnete, že vám kradou peníze z karty – okamžitě, bez ohledu na to, kolik je hodin, volejte na karetní linku +420 955 512 230.
  • Pokud vám volají z banky, následujte instrukce pracovníka.

V obou situacích je řešením blokace karty, což znamená, že se karta „vypne“ a banka vám vystaví novou.

2. Nabídka skvělého a značkového zboží za neodolatelné ceny

Když na e-shopu narazíte na mimořádně výhodnou nabídku zboží, nejprve zbystřete. Je dost možné, že kdybyste si zboží koupili, v lepším případě vám ho sice e-shop doručí, ovšem ne v uváděné a očekávané kvalitě. A v horším případě vám nepošle nic a vy přijdete o peníze. 

V období před Vánoci, a potom po Štědrém dnu, kdy začínají povánoční slevy a výprodeje, i při různých nákupních svátcích, jako je např. Black Friday, obchody obvykle nabízí lákavé slevy a širokou nabídku zboží. A to je ráj pro podvodníky a jejich podvodné e-shopy, které mohou číhat na každém online rohu.

Nikdo z nás nechce přijít o peníze nebo mít zablokovanou kartu a řešit vydání nové. Podívejme se na to, jak poznat důvěryhodný obchod a nenaletět podvodníkům.

Jak poznat důvěryhodný e-shop

  • E-shop není uveden v seznamu rizikových obchodníků na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu a v seznamu podvodných e-shopů na webu České obchodní inspekce.
  • Má dlouhodobou historii s mnoha zveřejněnými recenzemi za několik let zpětně.
  • Najdete ho ve webových srovnávačích
  • Ceny zboží jsou reálné a srovnatelné s cenou podobného zboží, které nabízí jiné e-shopy nebo kamenné obchody.
  • Stránky reálných e-shopů jsou obvykle zabezpečené. Poznáte to tak, že je je v jejich adrese certifikát (na doméně https:// = má SSL certifikát). Proto doporučujeme vždy prokliknout detail domény. 

Jak zjistit, že jsou stránky zabezpečené:

      • V prohlížeči klikněte vedle adresy / odkazu stránky, na které se nacházíte (v prohlížeči Chrome je to ikona dvou řádků s kolečky – vyznačeno nahoře na obrázku).
      • Po kliknutí se vám objeví okno, kde v prvním řádku zjistíte informaci, zda je daná stránka zabezpečená. Pokud ano, zobrazí se informace „Připojení je zabezpečené“. Pokud zabezpečená není, objeví se informace „Stránka není zabezpečená“.
Návod zda je stránka zabezpečená
  • E-shop využívá pro platby zabezpečenou platební bránu, a tím chrání vaše údaje. Mezi nejčastěji využívané platební brány patří například GoPay, ThePay, ComGate, Pays, GP webpay nebo Stripe. 
  • E-shop má zveřejněné obchodní podmínky, které jsou jasné a dostupné – na stránkách e-shopu je snadno najdete. Měly by obsahovat informace o provozovateli e-shopu, odstoupení od smlouvy a reklamaci.
  • Vzhled stránek je profesionální a kontakty (jak telefon, tak e-mail) jsou na e-shopu jsou dohledatelné.

Jak odhalit podvodný e-shop

Poznat podvodný e-shop není v dnešní době snadné. V minulosti se podvodné e-shopy snáze identifikovaly, protože často obsahovaly překlepy a působily jako „dělané na koleně". Dnes už mohou působit profesionálně a být gramaticky v pořádku, hlavně díky kvalitě překladačů a umělé inteligenci.  Stále však existuje několik prvků, které vám napoví, že se může jednat o podvodný e-shop.

  • Příliš nízké ceny: Pokud je něco až podezřele levné, buďte ostražití. České e-shopy jsou dle zákona nucené zobrazovat cenu produktu 30 dní před.
  • Omezené možnosti platby: Pokud obchod přijímá pouze platbu kartou bez nabídky dalších možností, může to být varovný signál.
  • Falešné recenze: Přehnaně pozitivní recenze mohou být uměle vytvořené. Doporučujeme si e-shop před nákupem nejdříve prověřit.
  • Nezabezpečená platební brána: Absence potvrzení platby přes aplikaci nebo SMS kód je varováním, že vaše údaje nejsou dostatečně chráněné.
  • Nezabezpečený web: Ověřené weby jsou zabezpečené. K identifikaci nechráněného webu vám pomůže například antivirus.

Aktuální útoky

Jak se bránit podvodným e-shopům?

Tomu, že nějaký podvodný e-shop navštívíte, se nevyhnete. Opravdu ho často na první pohled nerozeznáte od opravdového. Pokud daný e-shop neznáte, prověřte si ho

Základní pravidla, jak nenaletět podvodnému e-shopu:

  • Nikdy nezadávejte své heslo nebo číslo platební karty na neznámém e-shopu.
  • Při placení kartou si nastavte si platební limity tak, aby pokryly pouze nákup.
  • Pozor na nákup od prodejců z tzv. „třetích zemí“. Získání finančních prostředků zpět je velmi složité a nákladné. U podvodných e-shopů nebývá uvedený ani majitel.
  • Kontrolujte si dodací lhůtu. U zemí z „třetího světa“ se může doba dodání protáhnout až na měsíce.
  • Hlídejte si celkovou cenu za zboží. U zahraničních obchodníků se cena může zvýšit kvůli clu a DPH.

Někdo už získal moje údaje

Zabraňte větším škodám a ihned zavolejte do banky

+420 955 512 230

+420 955 512 230

Nonstop blokace karet
+420 955 551 552

+420 955 551 552

Kontaktní centrum KB
po–⁠pá 7:00-⁠22:00, so–⁠ne 8:00-⁠22:00
Další kontakty
Self service