Děti odchází z domu

Zaměřte se na sebe

Své děti jste vychovali, starali se o ně a podporovali. Teď je na čase nechat je vylétnout z hnízda. Může to pro vás být složitější období, ale nepřijde to ze dne na den. Udělejte si plány, co chcete s volným časem dělat. Vraťte se ke svým koníčkům z mládí, plňte si sny a užívejte si nové etapy života.

VÍTE, ŽE…

Češi zůstávají bydlet s rodiči v průměru do 27 let, Švédové opouštějí hnízda okolo 20. roku a v nejdéle bydlí s rodiči v Evropě Chorvati - okolo 32 let.

Informace uvedené na internetových stránkách v jednotlivých životních situacích nemají charakter právních, daňových ani investičních rad či doporučení. Využití těchto informací je výlučně na uvážení a odpovědnosti daného uživatele.

Co s volným časem a penězi?

Bydlení

„Chceme rekonstruovat nebo přistavět.”

Co se bude hodit?
Bydlení

Po odstěhování dětí si můžete upravit bydlení tak, jak vám to vyhovuje. Co s volným dětským pokojem? I když k vám děti plánují jezdit na víkendy, můžete pokoj přestavět na pokoj pro hosty nebo ho využít pro své koníčky. Díky menším celkovým výdajům si teď můžete dovolit i větší rekonstrukci či výstavbu - saunu, bazén nebo třeba druhou garáž.

Co se bude hodit?
Na menší úpravy, rekonstrukce nebo nákup nábytku se hodí Osobní úvěr, pokud se chcete pustit do něčeho většího, můžete si u nás vyřídit Hypotéku. Váš majetek ochrání MojePojištění majetku.

Cestování

„Nečekal jsem, že někdy strávíme měsíc ve Vietnamu.”

Co se bude hodit?
Cestování

Dovolené s dětmi jsou hlavně o dětech. Pokud máte už dlouho v hlavě svou dokonalou dovolenou, je nejlepší chvíle vyrazit na cesty. Konečně máte dostatek času i peněz zrealizovat své cestovatelské sny.

Co se bude hodit?
Pokud nechcete před každou cestou řešit cestovní pojištění, výměnu peněz nebo nečekané problémy, doporučujeme Zlatou kartu. Nezapomeňte, že na cestách je vždy dobré být připraven na nečekané události. Jako okamžitou rezervu můžete použít přečerpání účtu nebo kreditní kartu.

Koníčky a splněné sny

„Celý život jsem snil o chopperu v garáži...”

Co se bude hodit?
Koníčky a splněné sny

Máte nějaký sen, na který dosud nebyly peníze nebo čas? Co ho zkusit zrealizovat? Nemusí se týkat jen cestování, možná vám už léta leží v hlavě plán na vybudování šicí dílny nebo třeba představa veterána v garáži. 

Co se bude hodit?
Jestli máte velké plány a nechce se vám čekat, svůj sen můžete financovat osobním úvěrem. Možná si raději pár let počkáte a budete si peníze odkládat. V takovém případě se můžou hodit podílové fondy.

Podnikání

„Chci začít podnikat v tom, co mi vždy šlo.”

Co se bude hodit?
Podnikání

Pokud jste měli vždy chuť zkusit podnikat, ale nebyl čas nebo peníze na rozjezd, zkuste oživit své plány. Nemusí se hned jednat o podnikání na plný úvazek, třeba se teď budete chtít podělit o své skvělé marmelády, či výtvory, kterými jste doteď zásobovali jen svou rodinu.

Co se bude hodit?
Pokud váš podnikatelský záměr není finančně náročný, možná vám bude stačit možnost jít do mínusu. Větší výdaje můžete zafinancovat z Profi úvěru. A pokud to chcete rozjet pořádně, doporučujeme se zapojit do programu pro začínající podnikatele Nastartujte se.

Zdraví a krása

„Možná už mladší nebudu, ale chci se tak cítit.”

Co se bude hodit?
Zdraví a krása

O zdraví by se člověk měl starat celý život, teď však máte příležitost se zastavit a kriticky zhodnotit, v čem se o své zdraví můžete starat lépe. Ať už se jedná o nákladnější lékařské zákroky, nebo "pouze" lázně, masáže či zkrášlující procedury.

Co se bude hodit?
Na jednorázový větší výdaj na zdraví vám bohatě postačí kreditní karta. S kreditní kartou A karta navíc získáte slevy na velké množství lékařských i estetických zákroků či wellness pobyty.

Pojištění a složenky

„Pravidelné platby jsme neměnili už léta.“

Co se bude hodit?
Pojištění a složenky

Teď je ideální čas pro revizi pravidelných plateb. Upravte si platby za energie a další zálohy podle počtu členů domácnosti, projděte všechna pojištění. Pokud jste si pojištění nastavovali už před lety, nemusí odpovídat vašim současným potřebám. Pojištění majetku upravte podle jeho aktuální hodnoty. Životní pojištění přizpůsobte svému věku a kondici. 

Co se bude hodit?
Pokud ještě nemáte sjednané pojištění majetku, váš domov ochrání MojePojištění majetku.
Životní pojištění můžete sjednat jako rizikové nebo investiční. Rizikové vás ochrání při nemoci nebo úrazu a investiční je ideální pro vytváření rezervy a daňové odpočty.

NEZAPOMÍNEJTE NA DŮCHOD

Čím déle spoříte, tím lépe

Pokud jste ještě nezačali spořit na důchod, je nejvyšší čas začít. Pořád jste ve věku, kdy si můžete ke státnímu důchodu pravidelným spořením nebo investováním přilepšit o několik tisíc měsíčně.

 

Jak se zaopatřit

Penzijní spoření

S příspěvkem od státu či zaměstnavatele


Dostupnost peněz

Výše investice
od 100 Kč

Více
Proč si penzijní spoření sjednat?

Nejste na to sami. Když si spoříte více než 300 Kč měsíčně, přispívá vám stát. Státní příspěvek může být až 2760 Kč ročně.  Zároveň vám může přispívat i zaměstnavatel. Všechny vklady se potom zhodnocují v účastnických fondech. Na výběr máte hned několik strategií spoření, od konzervativních po růstovou.  

TIP: Během spoření si můžete každý rok odečíst až 24 000 Kč z daňového základu.

Doplňkové spoření na penzi

Investování do fondů

Velké množství podílových fondů s možností výběru


Dostupnost peněz

Výše investice
od 500 Kč

Více
Proč investovat?

Na rozdíl od penzijního spoření vám nepomáhá stát, máte však mnohem širší možnosti investování peněz. Existuje nepřeberné množství investičních fondů s různými možnostmi výnosů i riziky a je na vás, do kterého se na základě svého investičního profilu rozhodnete investovat. Podílové listy investičních fondů můžete kdykoliv odprodat a získat tak zpět peníze odpovídající hodnotě aktuální investice. 

TIP: Po uplynutí 3 let můžete výnos z investic vybrat bez zdanění. 

Investiční fondy

Koupě nemovitosti

Můžete ji později prodat nebo pronajímat
 


Dostupnost peněz

Výše investice
od 100 000 Kč

Více
Možná je správný čas pořídit si nemovitost

Pořídit si nemovitost jako investici není těžké. Pokud nemáte dostatek peněz na koupi nemovitosti, může vám pomoct hypotéka. Po splacení můžete nemovitost pronajímat, nebo ji prodat a dostat jednorázově peníze. 

Hypoteční úvěr
Úvěr ze stavebního spoření
Profi hypotéka

Gratulujeme

Stali jste se prarodiči? Nebo se na svou novou roli teprve připravujete? Babičky a dědečkové jsou pro děti pořád nezastupitelní. Mladé rodiny se dnes musejí potýkat s řadou výdajů a problémů. Přečtěte si, jak své potomky můžete podpořit.

„TO MĚ NAUČILI BABIČKA S DĚDOU“
Svým vnoučatům můžete připravit zážitky, na které nikdy nezapomenou.

Vnoučata 

Jak podpořit vnoučata finančně

Dětské životní pojištění

Zajistěte děti s investičním životním pojištěním


Dostupnost peněz

Zhodnocení
pohyblivé

Více
Proč pojištění sjednat?

Zajistíte svá vnoučata tím, že jim vytvoříte rezervu na budoucnost. Součástí pojištění jsou investice do fondů s různou mírou rizika a možného výnosu. Vaše vnoučata pak získají částku navýšenou o zhodnocení i podíly na zisku. 

TIP: Pojištění můžete sjednat dětem od jejich narození až do 14 let.

Dětské životní pojištění Brouček

Stavební spoření

Lze využít i na studia nebo cestování


Dostupnost peněz

Zhodnocení
atraktivní

Více
Proč spoření sjednat?

Nejčastější varianta spoření pro děti do budoucna. Peníze zhodnocuje garantovaná úroková sazba, a ještě mohou získat až 2 000 Kč ročně státní podpory. Naspořené prostředky nemusí být využity jen k financování bydlení. Pokud budou děti chtít, můžou z něho zaplatit školné nebo klidně cestu kolem světa. 

TIP: Při zakládání může rodič (zákonný zástupce) využít zvýhodněné smlouvy pro děti se slevou na poplatku nebo zdarma.

Stavební spoření

Dětské účty

Aby se peníze pro děti nikam neztratily


Dostupnost peněz

Zhodnocení
až 0,5 %

Více
Proč účet sjednat?

Vaše vnouče asi nepotřebuje svůj účet hned od narození, ale vy ho můžete využít jako jeho "kasičku". Chcete mu dát nějaké peníze a bojíte se, že se ztratí v rodinném rozpočtu? Bylo by dobré, aby mu rodiče založili dětské konto a vy jste mu tam mohli zasílat peníze. Sjednat mohou spořicí nebo běžný účet, ke kterému mohou mít děti později přístup a učit se tak hospodařit s penězi. 

TIP: Vyberte účet, který se bude dětem líbit, třeba s vlastní fotkou na kartě.

Na Spořicím účtu Junior můžete dětem spořit už od narození.

Pro děti od 6 let a finanční vzdělávání můžete použít MůjÚčet Junior i s první platební kartou, na kterou si může dát vlastní obrázek.