- KB Rádce
- Zhodnocení financí
- Inflace: Co to je a jak se před ní chránit
Inflace: Co to je a jak se před ní chránit
Podle České národní banky je inflace obvykle chápaná jako růst cen v ekonomice, který se opakuje a oslabuje reálnou hodnotu peněz proti zboží a službám, jež kupujeme. Inflace spotřebitelských cen způsobuje, že potřebujeme stále více peněz, i pokud nakupujeme pořád to stejné. V ČR ji jako přírůstek tzv. indexu spotřebitelských cen měří Český statistický úřad.
Při inflaci tedy dochází ke zdražování – a zároveň ztenčování vašich úspor. To pocítíte obzvlášť v dlouhodobém horizontu. Na účtu můžete mít pořád stejnou částku, rok od roku si ale za ni koupíte míň. Tisícovka z roku 1993 má dnes hodnotu pouhých 380 Kč.
Nejhorší je nedělat nic a úspory nechat ležet na běžném účtu nebo je mít v hotovosti někde schované. V takovém případě nedochází k žádnému zhodnocení a peníze ztrácí svou kupní sílu. Vaše finanční rezerva na nečekané výdaje nebo na důchod tedy přichází o svou hodnotu a vy si za ni v čase koupíte míň a míň.
Jsou ale nástroje, které vám pomohou se inflaci bránit a její dopady snižovat, někdy možná i překonávat. Patří mezi ně například investice, spoření nebo termínované účty.
Díky investicím se vám může podařit inflaci dokonce i překonat a vydělat. Pamatujte ale na to, že výnosy z investic nejsou garantované a řídí se situací na trhu. Vždy existuje určité riziko, že o nějaké peníze můžete i přijít.
Podle typu investice, který si vyberete, se odvíjí i výše zhodnocení a rizika. Obecně platí, že čím vyšší riziko, tím vyšší potenciál zhodnocení. A naopak.
Oblíbenou formou investování jsou investiční fondy, s nimiž můžete investovat do více aktiv najednou (akcie, dluhopisy, zlato…) a snížit tak riziko ztráty při výkyvech na trhu. Fondy jsou vlastně kolektivním investováním a díky tomu spolu s ostatními dosáhnete i na aktiva, která by pro jednotlivce byla těžko dostupná.
Výběr fondů na trhu je velmi rozsáhlý a můžete volit nejen podle typu aktiv, ale i svého životního stylu. Existují fondy zaměřené třeba na technologie, farmacii, robotiku nebo udržitelnou budoucnost.
Poměrně běžné jsou také investice do nemovitostí, což ale nemusí znamenat jen nákup bytu nebo domu. Dnes se dá do nemovitostí investovat také formou crowdfundingu, a to už od pár tisíc. Taková investice je snadno dostupná i pro drobné investory, kteří by jinak na nemovitost nedosáhli.
Investování je obestřeno mnoha mýty, není ale nutné se ho obávat.
Mezi oblíbený produkt na spoření patří spořicí účet. Peníze na něm se hodí mít jako rezervu na nečekané výdaje. Nejen, že je můžete kdykoli použít, ale zároveň se vám zhodnocují. Úrok na spořicích účtech obvykle inflaci plně nevykompenzuje, její dopady ale pomůže zmírnit.
Na některých spořicích účtech můžete získat i bonusovou sazbu, například pokud se spořením zároveň i investujete a využíváte tak benefity obou nástrojů.
Mezi další populární spořicí produkty patří doplňkové penzijní spoření a stavební spoření. Výhodou obou je nejen zhodnocovaní vkladů úrokovou sazbou, ale také státní příspěvek.
Pokud máte volné peníze a nechcete je nechat ležet ladem, využít můžete také termínovaný účet. Vyberete si, na jak dlouho chcete peníze uložit, a získáte garantovaný úrok po celou dobu vkladu. Ten je obvykle vyšší než na spořicích účtech a pomůže vám úspory před inflací chránit.