- KB Rádce
- Životní situace
- První práce: kde hledat práci jako absolvent
První práce: kde hledat práci jako absolvent
Hledání práce může být náročné, zejména pokud na pracovní trh vstupujete poprvé a snažíte se zorientovat v různých nabídkách. Způsobů, jak a kde hledat práci, je několik a jistě mezi nimi najdete takový, co vám bude vyhovovat. Pokud máte nějakou praxi, klidně i z jiného oboru, než v jakém chcete pracovat, je to určitě plus.
Dobrá zpráva je, že volných pracovních míst je v České republice poměrně hodně a míra nezaměstnanosti se dlouhodobě pohybuje v nízkých číslech.
Hledání práce může být náročné, zejména pokud na pracovní trh vstupujete poprvé a snažíte se zorientovat v různých nabídkách. Způsobů, jak a kde hledat práci, je několik a jistě mezi nimi najdete takový, co vám bude vyhovovat. Pokud máte nějakou praxi, klidně i z jiného oboru, než v jakém chcete pracovat, je to určitě plus. Školy často poskytují specializované praxe, případně se můžete zeptat vyučujících,jestli by vám mohli něco doporučit.
Český pracovní trh dobře mapují pracovní portály jako Jobs.cz a další. Můžete na nich vyhledávat podle různých parametrů, např. místa, typu pracovního poměru, oboru apod. Pokud jste čerstvě po škole, podívejte se také na pozice vhodné pro absolventy. Mějte však na paměti, že zaměstnavatelé za inzerci na těchto portálech platí, takže zde nemusíte najít každé volné místo.
Pokud máte zájem o práci u konkrétní firmy, podívejte se na nabídku volných pracovních míst přímo na jejím webu. Můžete být také proaktivní a firmu sami oslovit. Zjistěte si kontakt na HR oddělení, případně na konkrétní zodpovědnou osobu a představte, proč byste u dané firmy chtěli pracovat a čím byste pro ni byli přínosem. Kdybyste chtěli pracovat u nás, podívejte se na naši aktuální nabídku volných pracovních míst.
V Komerční bance nabízíme studentům vysokých škol možnost přihlásit se na roční pracovní stáž Trainee program a získat tak cenné zkušenosti do dalšího pracovního života. Trainee program vám také otevře dveře, pokud byste u nás chtěli po jeho absolvování dál pracovat. Kromě specialistů a specialistek na finance hledáme experty na IT, vývoj, analytiku, data, marketing, personalistiku, obchod nebo třeba UX a UI.
Pracovní veletrhy jsou skvělou příležitostí, jak si udělat o dané firmě konkrétnější obrázek a potkat se s jejími zástupci. Podle toho, jak se firma na veletrhu prezentuje, si vytvoříte hlubší dojem, než kdybyste si jen prohlíželi její webové stránky. Je to také šance pro vás, jak zapůsobit na personalisty, kteří firmu zastupují – je možné, že povedou váš pohovor, pokud se budete o nabízené místo ucházet. Na veletrzích se často setkáte i s doprovodným programem ve formě různých workshopů a přednášek spojených s tématem hledání práce a profesního růstu.
Sociální sítě neslouží jen ke sdílení fotek a statusů z našich osobních životů, ale mohou být i zajímavým místem, kde hledat práci. Ať už aktivně nebo pasivně – pracovní nabídky si vás totiž mohou najít i samy. Například sociální síť LinkedIn slouží personalistům jako zdroj při hledání vhodných kandidátů na pozice, které se snaží obsadit. Pokud máte na této síti vyplněné své pracovní zkušenosti a profil si pravidelně aktualizujete, může nahrazovat klasický životopis.
Na Facebooku existuje celá řada skupin sloužících k hledání práce. Přidejte se do takových, které vás zaujmou a sledujte, jestli se v nich neobjeví nabídka pro vás na míru, případně skrze ně práci sami poptejte.
Nezapomínejte ani na sociální síť svých přátel a rodiny. Získat práci na doporučení nemusí být vždy vnímáno negativně jako „tlačenka“. Naopak se můžete přes své kontakty dostat k zajímavé práci, o které byste se jinak nedozvěděli.
Personální agentury spolupracují s portfoliem firem, pro které hledají vhodné kandidáty. Výhodou takového hledání práce je, že personální agentury firmy ze svého portfolia dobře znají, dokážou vám nabídku blízce představit, a tak vás lépe připravit na pohovor.
Za registraci obvykle nic neplatíte, agentura dostává zaplaceno od společností, se kterými spolupracuje. Před samotným pohovorem projdete většinou v agentuře testem pracovních předpokladů, jazykovým testem nebo assessment centrem (skupinový výběr kandidátů na půldenním nebo delším setkání, při kterém společně i samostatně plníte různé úkoly).
Pokud už nemáte statut studenta, ale ještě nepracujete, můžete se registrovat do evidence uchazečů na úřadu práce. Pomohou vám zde najít zaměstnání podle vašeho oboru, případně zde můžete absolvovat rekvalifikační kurzy pro lepší uplatnění na trhu práce.
Firmy však nemají povinnost nahlašovat volná místa do databáze úřadu práce – nemusíte se tedy dostat ke každé příležitosti.
Výhodou je, že vám úřad uhradí povinné zdravotní pojištění, které za vás dosud platila škola. Na podporu v nezaměstnanosti však jako absolventi bez pracovních zkušeností nárok nemáte – tu můžete čerpat jen v případě, že jste v posledních dvou letech byli zaměstnaní.