První práce: 7 tipů, jak se připravit na pohovor

Pohovor je poslední krok k získání nové práce. Zjistěte si o nabízené pozici co nejvíce a popřemýšlejte, kde se vaše zkušenosti a dovednosti protínají s tím, co poptává inzerát. Vsaďte na dobrý první dojem a nenechte nic náhodě, nepodceňujte řeč těla. Samotný pohovor berte jako dialog – odpovídejte na otázky, ale také se sami ptejte na všechno, co vás zajímá. Poradíme vám, jak se připravit na pohovor tak, abyste uspěli.

Našli jste práci, která vás zaujala, poslali jste životopis a jste pozvaní na pohovor. Teď přichází rozhodující chvíle, jestli místo získáte vy, nebo jiný uchazeč. Personalistům stačí chvilka, aby zjistili, jestli se na pozici hodíte na základě zkušeností a jestli svou osobností zapadnete do týmu. Pokud o místo skutečně stojíte, nepodceňte přípravu. Jaký dojem uděláte, je v tomto případě rozhodující. Některé firmy pořádají více kol pohovorů – například první kolo s personalistou a druhé s potenciálním nadřízeným. Pokud má náborové řízení více kol, měli byste na to být dopředu upozorněni.

Zjistěte si o firmě co nejvíce

V rámci přípravy se snažte zjistit co nejvíce o firmě a o nabízené pozici. Jako zdroj informací poslouží webové stránky společnosti nebo její profil na sociálních sítích, zejména na profesní síti LinkedIn. Pokud máte přátele či známé, kteří ve firmě pracují, využijte toho a zeptejte se jich, jak probíhal jejich pohovor. Zeptat se můžete také, jak jsou v práci celkově spokojení a jak funguje management.

Je také dobré si zjistit, jakou má daná firma konkurenci a jak si vůči ní vede. Tato otázka může na pohovoru padnout.

Porovnejte inzerát se svým životopisem

Zaměřte se na místa, kde se váš životopis protíná s inzerátem na danou pozici a vyzdvihněte je. Uděláte dobrý dojem, že vás nabídka opravdu zaujala a přemýšleli jste nad tím, jak zapadnete.

Jestli jste čerstvě po škole a nemáte pracovní zkušenosti, soustřeďte se na vlastnosti, co se od uchazeče očekávají – třeba jestli jste komunikativní a umíte pracovat samostatně. Zmínit můžete svoji účast ve studentských spolcích, školních projektech nebo studijní pobyty.

Pokud v inzerátu stojí, že máte ovládat nějaký cizí jazyk a v životopise jste uvedli, že jím hovoříte, můžete očekávat, že personalista povede část pohovoru právě v něm. Připravte si slovní zásobu, která se bude na danou pozici hodit, ať se zbytečně nezaseknete na tom, že vám chybí vhodný výraz. 

Pokud bude pohovor vedený po telefonu nebo online, můžete mít vedle sebe poznámky, které vám poslouží jako záchrana v případě, že se vám „přetrhne nit“.

Radce prace C

Přijďte včas a dobře oblečení

Nezkazte si první dojem pozdním příchodem. Na recepci je dobré být několik minut dopředu. Zjistěte si, jak se na místo nejlépe dostanete, a pokud máte čas, zajeďte si na něj cvičně předem. Vyhnete se tak stresu, že byste nemohli firmu najít. Pokud jdete přece jen pozdě, dejte to vědět na kontakt uvedený v pozvánce na pohovor.

Obléct byste se měli o něco formálněji, než se od pozice očekává. Nemusí to hned znamenat, že máte přijít v obleku nebo kostýmku. Dejte si pozor, aby oblečení nemělo žádné skvrny a bylo vyžehlené. Měli byste mít také upravené vlasy a pokud se líčíte, zvolte spíš decentní look. Než na místo dorazíte, vyplivněte žvýkačku a vypněte si vyzvánění na mobilu.

Vsaďte na přátelskou řeč těla

Je normální, že jste nervózní. Snažte se ale i tak působit přátelsky a otevřeně. Řeč těla udělá hodně, snažte se myslet na následující věci:

  • Usmívejte se a dbejte na to, abyste měli pevný stisk ruky
  • Mluvte nahlas a zřetelně
  • Seďte rovně, nepřekřižujte ruce ani nohy, působilo by to nepřístupným dojmem
  • Netěkejte příliš pohledem po místnosti a dívejte se do očí tomu, s kým mluvíte. Samozřejmě přiměřeně, příliš pronikavý pohled do očí může být naopak nepříjemný
Radce prace B

Odpovídejte na otázky a ptejte se

Pohovor vede personalista nebo přímo váš potenciální nadřízený. Poslouchejte aktivně a odpovídejte na otázky. Kdyby vám něco nebylo jasné, ptejte se, neskákejte ale nikomu do řeči. Mluvte k věci a pokud uvádíte příklady, vyberte takové, které se týkají profesního života. Pokud takové zkušenosti zatím nemáte, mluvit můžete mluvit o svých školních projektech, dobrovolnické činnosti nebo zajímavých brigádách. Zmiňte, jestli za sebou máte pobyt v zahraničí nebo jste se vzdělávali mimo rámec školy a získali třeba nějaké certifikáty.

Pokud pohovor vede personalista, bude se nejspíš ptát spíše na obecnější věci, které odhalí vaši osobnost a napoví, jak se na pozici hodíte – například jak byste vyřešili nějakou krizovou situaci, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, co očekáváte od změny zaměstnání apod.

Nadřízený vám spíš položí otázky z praxe, čímž si prověří vaše znalosti. Zeptat se může na to, co bylo náplní vaší práce v minulosti, co vás na tom bavilo a v čem by vás zajímalo se dále rozvíjet.

Jsou věci, na které by se vás na pohovoru nikdo ptát neměl a na které nemusíte odpovídat. Patří mezi ně například:

  • Kolik máte dětí?
  • Plánujete v blízké době odejít na mateřskou?
  • Jakou máte sexuální orientaci?
  • Jste věřící?


Vyvarujte se negativní kritice vašich předchozích zaměstnavatelů a kolegů. Vyzdvihněte spíše to, co vám minulé zkušenosti přinesly.

Během pohovoru vám nejspíš nabídnou, jestli se chcete na něco zeptat. Když řeknete že ne, může to být vnímáno tak, že nemáte dostatečný zájem. Podle toho, na co se zeptáte, dotváříte obrázek o tom, jací jste a co vás zajímá. Připravte si na pohovor dopředu pár otázek, abyste nebyli zaskočení.

Na co se zeptat personalisty nebo nadřízeného

  • Jak vypadá běžný pracovní den na této pozici?
  • Co by mě čekalo hned po nástupu?
  • Na jakých projektech budu mít možnost pracovat?
  • Jaký je možný kariérní posun?
  • Jak probíhá hodnocení výkonu zaměstnanců?
  • Co se vám na práci v této firmě nejvíc líbí a jak dlouho tady pracujete?
  • Střídají se tady lidé často, nebo je tým stabilní?
  • Schází se tým neformálně i mimo práci?

Kdy můžete nastoupit a jaké jsou vaše finanční představy

Tyto otázky většinou přichází až na konec a měl by je vždy položit ten, kdo pohovor vede. Buďte upřímní a neslibujte nástup do týdne, pokud jste ještě ve své stávají práci nepodali výpověď. Je běžné, že firmy na nové zaměstnance dva nebo tři měsíce počkají. Co se týče peněz, zjistěte si dopředu, kolik se za danou pozici platí a v potaz také vemte, jestli už máte nějaké zkušenosti, nebo se budete vše za pochodu učit. Podle toho se následně ohodnoťte. Bývá zvykem říct si trochu víc, než byste chtěli brát. Nabídka totiž může přijít o něco nižší, než kolik si řeknete na pohovoru. Rozmyslete si dopředu konkrétní částku a řekněte si o ni sebevědomě.

Radce prace A

Co dělat po pohovoru

Máte to za sebou. Ti, co s vámi pohovor vedli, se nejspíše budou bavit o tom, jaký celkový dojem jste na ně udělali, jestli jste si v něčem neprotiřečili, zda je vaše finanční očekávání reálné a jestli na vás jsou ochotní počkat, pokud nemůžete nastoupit hned. Bývá zvykem dát vědět uchazečům do týdne, případně upozornit, pokud by čekání bylo delší.

Tohle je také prostor pro vás k zamyšlení, jak na vás pohovor působil. Pokud máte dobrý dojem, druhý den můžete do firmy napsat krátký e-mail s poděkováním za setkání. Neptejte se ale hned, jak jste si vedli a jestli postupujete dál – vyčkejte, až se vám sami ozvou. Pohovor berte jako dialog. I vy se rozhodujete, jestli na daném místě chcete pracovat. Je možné, že si nakonec řeknete, že vás pozice už tolik neláká a nabídku odmítnete, což je zcela v pořádku.