Pozor na nebankovní půjčky bez registru

Tzv. „nebankovní půjčky bez registru” představují jeden z nejrizikovějších produktů na trhu a snadno vás mohou dostat do velkých dluhů. Je důvod, proč vám banky půjčku bez registru nikdy nenabídnou. Ani nemůžou. Když si chcete od některé z nich půjčit, musí se podívat do registru dlužníků na vaše aktuální závazky a zkontrolovat, jestli půjčku budete schopni splácet. Chrání tím nejen sebe, ale především vás.

Banky si totiž před uzavřením smlouvy o půjčce musí ověřit, že jste dostatečně bonitní a je bezpečné vám peníze půjčit. Tuto povinnost jim ukládá zákon.

Malý škraloup v registru ale neznamená, že na půjčku v bance nedosáhnete. Každý klient je posuzován individuálně, a pokud se ukáže, že nešlo o nic závažného, banky v konkrétních případech půjčku mohou poskytnout. Každému se může stát, že na splátku prostě zapomene. Někdy může být na vině i chyba v komunikaci mezi klientem a tím, kdo mu peníze půjčil.

Než se tedy začnete shánět po půjčkách bez registru, nebojte se obrátit na banku. A to i přesto, že si myslíte, že máte z minulosti negativní záznam.

Na koho cílí společnosti poskytující půjčky bez registru

Nebankovní společnosti mají trochu jinou taktiku. Cílí často na ty, kteří se dostali do problémů a neumí si s nimi poradit. Využívají jejich emoce a silné rozrušení, kdy lidé mají pocit, že potřebují půjčku okamžitě a jiné řešení není. I proto se u těchto společností nezřídka setkáte s hesly jako „půjčka ihned”, „půjčka ihned a na ruku”, „půjčka bez nahlížení do registrů”, „půjčka bez doložení příjmu” apod.

Na trhu se můžete setkat s různými praktikami, které některé nebankovní společnosti využívají. Třeba se snaží u potenciálního klienta vzbudit obavu, že by ho banka odmítla, kdyby do ní šel o půjčku žádat. Ale že oni mají pochopení a půjčku mu dají. Jenže nebankovní půjčky bez registru mají obvykle svá úskalí.

Peněženka

Draze vykoupená půjčka

Je pravděpodobné, že půjčku od nebankovní společnosti dostanete a peníze budete mít velmi rychle v hotovosti nebo na účtu. Jakkoli se to na první pohled může zdát jako výhra, upíšete se k jednomu z nejrizikovějších produktů na trhu.

Ti, kteří si nepřečtou smlouvu pořádně nebo vůbec, mohou za chvíli zjistit, že splátky nejsou měsíční, ale týdenní. A málokdo má v napjatém rozpočtu možnost platit čtyřikrát více, než si původně myslel. Při podepisování v emocích a rozrušení také snadno přehlédnete, že ačkoli vás nebankovní společnost láká na nízký úrok, RPSN může být i násobně vyšší, než jaké nabízí banky.

Taková půjčka má tedy opravdu nízkou úrokovou sazbu, ale poplatky a další náklady s ní spojené ji nakonec mohou násobně prodražit. Než se k takovému úvěru upíšete, raději situaci desetkrát zvažte. A promyslete i jiné možnosti, jak finanční situaci řešit.

I z problémů se dá dostat ven

Může se stát, že budete mít v registru dlužníků už tolik zápisů, že vám banka peníze odmítne půjčit. Znamená to, že další půjčkou byste své problémy ještě prohloubili, a ne vyřešili. A takový postup vám žádná banka nedoporučí.

Neznamená to ale, že nemáte možnosti, jak situaci řešit. Můžete se domluvit s věřiteli na úpravě splátek nebo v krajním případě zkusit požádat o osobní bankrot. Je to proces sice nepříjemný, ale na jeho konci vyjdete jako osoba bez dluhů. Určitě je to lepší varianta než si brát nebankovní půjčky bez registru, zvlášť pokud je používáte například na splácení jiných půjček (tzv. vytloukání klínu klínem), na placení dovolené či nákup vánočních dárků.