Proč si pořídit zelenou střechu a světlovody

Zelené střechy či fásady a světlovody jsou prvkem tzv. modro-zelené architektury. Jejich kombinace s dalšími udržitelnými technologiemi přináší nejen úspory energií a pozitivní dopad na životní prostředí, ale i estetickou hodnotu.

Zelené střechy a zelené fasády

Zelená střecha je pojem používaný pro střechu, která je pokryta vegetací. Může se jednat o trávu, květiny, keře nebo dokonce stromy. Zelené fasády jsou obdobou zelených střech, ale v tomto případě jsou rostliny umístěné vertikálně na fasádě budovy. Zelené střechy a fasády nejsou jen ozdobou budov, ale mají hlavně praktické využití. V létě absorbují část slunečního záření, což pomáhá udržovat budovu chladnější. V zimě zase pomáhají zlepšovat tepelnou izolaci, což vede ke snížení nákladů na vytápění. K plnění této funkce však již musí jít o střechu pokrytou dostatečnou hloubkou substrátu. Zelené fásády a střechy navíc chrání budovu před deštěm a větrem a pomáhají pohlcovat hluk z okolí. Možnosti využití zelených střech a fasád jsou poměrně všestranné a netýkají se jen rodinných domů, ale i kancelářských budov a dalších objektů. 

Lísteček„Ozelenění“ budov má však také svůj nezastupitelný dopad na životní prostředí. Rostliny na fasádě či střeše zadržují dešťovou vodu a ve svém bezprostředním okolí pomáhají snižovat znečištění ovzduší a ochlazovat mikroklima. Díky tomu jsou také zajímavým řešením pro ochlazování měst (efekt městských tepelných ostrovů). Zelené střechy a fasády je také možné kombinovat se systémem recyklace šedé vody, kterou lze po filtraci využít k právě k jejich zavlažování. Zelené střechy dále pozitivně ovlivňují městskou biodiverzitu a v neposlední řadě mohou sloužit jako prostor pro odpočinek obyvatel domu

V současnosti se začíná hlavně v městské zástavbě objevovat trend zelených střech, které využívají obyvatelé domu k pěstování vlastní zeleniny a fungují obvykle na principu tzv. komunitních zahrad, na které mnohá města vyhlašují projekty s možností získání finančního příspěvku.

Náklady na údržbu a financování zelených střech a fasád

Náklady na údržbu se odvíjejí od zvoleného typu řešení. Existují dva základní druhy zelených střech, které se liší svou výškou a druhem vegetace:

  • Extenzivní zelená střecha obsahuje pouze tenkou vrstvu půdy, zpravidla nevyžaduje stavební úpravy a je nenáročná na údržbu. Osazuje se vhodným typem rostlin, které nejsou příliš náročné a nevyžadují velké množství půdy pro svůj růst.
  • Naopak intenzivní zelená střecha se skládá z několika vrstev, nese více substrátu, a je také náročnější na údržbu. Náročnost údržby intenzivní zelené střechy je srovnatelná s klasickou zahradou u domu. S intenzivní střechou je také třeba počítat už u projektového plánování domu. Pokud byste tento typ střechy chtěli realizovat na svém již stojícím domě, je dobré vše zkonzultovat s odborníkem. Není vyloučeno, že kromě stavebních úprav bude potřeba i statik. 

Světlovody

Světlovody jsou zařízení, která přivádějí přirozené světlo do interiérů budov. Jsou ideálním řešením pro prosvětlení místností bez přístupu k dennímu světlu nebo pro tmavé kouty místností, v nichž není možné osadit klasická okna. Obvykle se jedná zejména o chodby, šatny či koupelny nebo i kuchyně.

Jak vypadá světlovod

LístečekSvětlovody se skládají z reflektoru, který zachycuje sluneční světlo na střeše budovy (představit si ho můžete jako skleněnou čočku nebo bublinu umístěnou na střeše), a trubice, která vede světlo do interiéru tam, kde ho potřebujete. Délka světlovodné trubice může být až 6 m. Na stropě v místě, kam denní světlo světlovodem přivádíte, je kulaté nebo hranaté okénko o velikosti většího krytu světla. Vybrat si můžete z mnoha dekorů a provedení.

Typy světlovodů

Existují různé druhy světlovodů, které se liší svou účinností a cenou. Klasickým typem je přímý světlík, který vede světlo přímo do interiéru budovy. S těmito světlovody se lze setkat ve starší městské činžovní zástavbě z přelomu minulého století, kde osvětlují např. koupelny denním světlem, ale umožňují i větrání. Tento typ světlovodů je využíván dodnes, ale u nových budov si vyžádá svůj prostor a při stavbě s ním musí být počítáno. Nepřímé světlovody vedou světlo do interiéru budovy pomocí systému zrcadlení. Oproti klasickému světlíku je lze dodělat i v hotovém domě.

Mezi hlavní přínosy světlovodů patří úspora energie – jejich instalací ušetříte za umělé osvětlení. V ideálních podmínkách může světlovod přinést do interiéru 20–50 % intenzity venkovního denního světla, a snížit tak náklady na osvětlení až o 80 %.  Přirozené světlo má navíc pozitivní vliv na lidskou psychiku a může pomoci zlepšit náladu a produktivitu v interiéru budovy.

Náklady na údržbu a financování zelených střech a fasád

Cena zelené střechy pak závisí na druhu střechy (extenzivní resp. intenzivní), jejímu sklonu a dalších faktorech. Méně náročné zelené střechy lze v přepočtu na metr čtvereční realizovat v hladině cca 800–1 000 Kč.

Na výstavbu zelené střechy lze získat dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. Maximální výše podpory na podporovanou stavbu je 100 000 Kč v roce 2024.

Náklady na nepřímé světlovody do domu se pohybovaly v rozmezí od 10 000 do 50 000 Kč v roce 2023. Cena je pouze orientační, do celkové ceny vždy bude bude nutné započítat stavební úpravy, které se liší podle konkrétní realizace.

U přímých světlovodů, tj. světlíků budou náklady vždy individuální a je nutné zvážit, jestli u konkrétní stavby (hlavně již stojící) je světlík vůbec možné realizovat.

Tyto realizace můžete financovat ze svého i za pomoci dotací, nebo můžete využít zvýhodněné úvěry, ať už hypotékyu na udržitelné bydlení nebo půjčku na udržitelné bydlení.

Může se vám hodit

Půjčka na udržitelné bydlení

Půjčka na udržitelné bydlení

Získejte úrok od 3,19 % p. a.
od Modré pyramidy
Hypotéka na udržitelné bydlení

Hypotéka na udržitelné bydlení

Úroková sazba už od 5,09 % p. a.

Potřebujete poradit s financováním