Snížení energetické náročnosti a modernizace výrobní haly společnosti CHODOS CHODOV s.r.o.

CHODOS CHODOV s.r.o. je strojírenská společnost střední velikosti. Je nástupnickou organizací státního podniku Chodos. Plně převzala kompletní výrobní program a svou nynější činností navazuje na tradici výroby strojů a zařízení pro gumárenský a plastikářský průmysl. Společnost sídlí na adrese Nejdecká 814, 357 35 Chodov.

Problém

Společnost CHODOS CHODOV s.r.o. se dlouhodobě potýkala s vysokou energetickou náročností výrobní haly. Hlavní příčinou problému bylo stáří nemovitosti, technologického vybavení a systému vytápění, který dosahuje vysokých tepelných ztrát.

Řešení

Společnost CHODOS CHODOV s.r.o. se rozhodla řešit vysokou spotřebu energie na vytápění, osvětlení a výrobní zařízení ve výrobním areálu společnosti. Od společnosti ENVIROS s.r.o. si nechala zpracovat energetické posouzení, jehož cílem bylo identifikovat oblasti, kde by bylo možné dosáhnout energetických úspor. Energetické posouzení sloužilo jako podklad k žádosti o dotační podporu z programu Úspory energie (Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost). Přípravu a podání žádosti o podporu, včetně administrace projektu v době realizace i následné udržitelnosti rovněž zajišťovala společnost ENVIROS s.r.o. Energetický specialista navrhl realizaci několika opatření, která vedla ke snížení energetické náročnosti výrobní haly společnosti:

  • Zateplení výrobní haly – obvodové stěny, okna, vrata, střecha a světlíky
  • Změna stávajícího teplovzdušného vytápění za sálavé pomocí plynových tmavých infrazářičů.
  • Výměna původního osvětlení tvořeného převážně zářivkovými zdroji osvětlení za LED osvětlení.
  • Modernizace nitridační a šachtové pece se týká především přesného řízení chemicko-tepelných procesů.
  • Výměna svařovacích agregátů za modernější s digitálním řízením svařovacího procesu.

Zateplení výrobní haly

Pro snížení energetické náročnosti bylo navrženo zateplení obálky v rozsahu obvodového zdiva, střechy a výměny stávajících okenních a dveřních výplní za nové.

Instalace LED osvětlení

Původní osvětlení bude nahrazeno částečně novými LED trubicemi instalovanými do stávajících zářivkových těles a částečně novými LED svítidly. Instalace LED trubic do stávajících svítidel bude v technickém řešení nevyžadující zásah do svítidla.

Modernizace nitridační pece

Modernizace nitridační pece bude spočívat v přesném řízení nitridačního procesu, to bude docíleno instalací měření teplot prostřednictvím nových termočlánků, měření přetlaku v peci tlakovým spínačem a měřením složení atmosféry pomocí senzoru vodíkové sondy. Těmito dílčími měřeními bude regulováno nitridační číslo a programovatelnými automaty bude docíleno mírného zkrácení difúzních procesů. Další rozšíření zařízení bude zaměřeno na technologii pro vyhořívání plynů a zplyňováním na novém stojanu bude celý systém doplněn programovatelným a regulačním zařízením pro softwarovou podporu.

Modernizace šachtové pece

Úsporné opatření spočívající v modernizaci šachtové pece bude řešit přesnost řízení procesu. Dojde k výměně původních topných spirál a k instalaci nového poklopu s novou tepelnou izolací. Šachtová pec bude osazena novými regulátory umožňujících start pece ve zvoleném čase, volbu rychlosti procesu a nastavení dalších režimů.

Výměna svařovacích agregátů

Výměna svařovacích agregátů se bude týkat dvou původních kusů za modernější dva kusy svařovacích agregátů.

Výše uvedená opatření vedla ke snížení spotřeby energie na vytápění a snížení spotřeby elektrické energie o 4 758 MWh /rok, tj. o 29 % původní spotřeby. Vedle významné energetické úspory došlo také k omezení emisí škodlivých látek a skleníkových plynů do ovzduší. Dosažená úspora emisí CO2 ve dosáhla 2 463 tun/rok. 

Náklady vs. zisk (úspory vs. finanční přínos)

Celkové investiční náklady na daná opatření činily přibližně 71,8 mil. Kč. Úspora nákladů za paliva a energie byla v prvním roce po realizaci projektu energetickým specialistou vyčíslena na 6,8 mil. Kč/rok. Finanční přínos projektu je tak znatelný.

Časové hledisko (harmonogram, jak dlouho to trvalo)

Projekt byl realizován v několika fázích:

  • Přípravné práce 11/2016 – 05/2017
    V rámci přípravy projektu byly zpracovány všechny požadované dokumenty k žádosti o dotaci, především energetický posudek, podnikatelský záměr a projektová dokumentace.
  • Výběrová řízení na dodavatele probíhala v období 05/2017 – 08/2017

Fyzická realizace všech uvedených opatření trvala přibližně rok (6/2017 – 6/2018). Dotace ve výši 39,8 mil. Kč byla poskytovatelem podpory proplacena v říjnu 2018.

Výzvy projektu a jak jsme je překonali

Hlavní výzvou projektu byl pro energetického specialistu návrh souboru opatření, která povedou k efektivním výsledkům, sníží energetickou náročnost výrobního areálu a zároveň splní přísné podmínky dotačního titulu. Z hlediska organizace byla další výzvou koordinace mezi zpracovateli odborných příloh žádosti o podporu, žadatelem i poskytovatelem dotace a to nejen v době přípravy a podání žádosti, ale rovněž v období realizace, kdy bylo nutné hlídat a dodržovat pevně dané termíny. Všechny výzvy i úskalí projektu však byly úspěšně překonány, realizace projektu přinesla nad očekávání dobré výsledky, především díky úzké spolupráci odborníků z ENVIROS s.r.o. a zaměstnanci společnosti CHODOS CHODOV s.r.o.

Zobecnění pro další firmy + doporučení, jak postupovat

Společnostem, které řeší vysokou energetickou náročnost v podnikatelském sektoru, a chtěli by využít dotační podpory, doporučujeme následující kroky:

  1. Provést energetické předposouzení projektu: předposouzení bude v případě kladných výsledků sloužit jako vstupní podklad pro energetické posouzení plánovaného záměru.
  2. Zahájit včasnou přípravu podkladů potřebných k podání žádosti o podporu.
  3. Sledovat harmonogram a jednotlivé milníky vyplývající z uzavřených smluv s dodavateli i s poskytovatelem dotace.
  4. Monitorovat spotřeby energií a dbát na doporučení energetického specialisty: dosažení předpokládaných úspor je závazné, v případě neplnění může dojít ke krácení dotace.