- Podpora
- Účty a platby
- Jak nastavit trvalý příkaz nebo inkaso
Jak nastavit trvalý příkaz nebo inkaso
Platíte pravidelně každý měsíc platbu stejnému příjemci, například nájem, energie, telefon, SIPO a podobně? Díky online bankovnictví si to lze zjednodušit.
Máte dvě možnosti – trvalý příkaz nebo inkaso, přičemž záleží na tom, zda platíte pravidelně (každý měsíc) stále stejnou částku, anebo se částka může měsíc od měsíce lišit.
Pokud platíte každý měsíc jednomu příjemci stále stejnou částku (např. nájemné, zálohy na elektřinu, plyn, vodu, paušál za telefon apod.), je praktické nastavit si trvalý příkaz.
Ke zvolenému datu se bude pravidelně každý měsíc odesílat platba ve stejné částce příjemci. U trvalého příkazu si můžete kromě data odesílání (třeba každého 21. v daném měsíci po výplatě) a částky nastavit i ostatní platební symboly (například variabilní symbol) a trvalý příkaz si pojmenovat (název trvalého příkazu se propíše do zprávy pro příjemce, kterou mu v platbě předáme).
Pokud budete potřebovat trvalý příkaz ukončit, máte dvě možnosti. Buď rovnou nastavíte datum ukončení při jeho zadávání (třeba za rok), nebo si kdykoli v internetovém nebo mobilním bankovnictví příkaz otevřete a zadáte datum, kdy se má ukončit, případně ho rovnou zrušíte.
Jak nastavit a zrušit trvalý příkaz se dozvíte v návodu Jak na trvalý příkaz.
Pokud platíte stejnému příjemci pokaždé jinou částku (např. za data/internet, stravné za obědy, platby za školku či školu, kroužky apod.) nebo po vás příjemce inkaso vyžaduje (například u hypotéky či půjčky), můžete si založit povolení inkasa.
K povolení inkasa stačí znát číslo účtu příjemce, výši jednotlivých plateb (částky inkasa), abyste si nastavili tu nejvyšší možnou, která může nastat jako limit jednotlivé platby. Je to pak maximální částka, kterou si může protistrana strhnout z vašeho účtu ve vámi zadané frekvenci (vždy však jen jednou za zvolenou frekvenci – tj. například jednou za měsíc).
Zároveň si zvolíte datum, od kdy (a případně i do kdy) má být povolení inkasa platné – po jakou dobu si může příjemce inkasa peníze strhávat. Inkaso si můžete pojmenovat podle své potřeby, abyste ho snadno poznali v případě, kdy máte inkas povolených více.
Jak nastavit inkaso v internetovém bankovnictví najdete v návodu: Jak povolit inkaso.
- Na zadávání pravidelných plateb nemusíte myslet každý měsíc.
- Pokud byste v den, kdy je plánovaná platba, neměli dostatek finančních prostředků na účtu, upozorníme vás na to a zkusíme platbu v následujících dnech zopakovat.
- Platby si můžete zkontrolovat v historii v internetovém i mobilním bankovnictví.
Pokud si s příjemcem domluvíte platbou formu inkasa, ale povolení inkasa zapomenete nastavit, nevadí. Při prvním pokusu o inkaso od příjemce vás upozorníme e-mailem či push notifikací a pro usnadnění nastavení vám údaje z první žádosti o inkaso přednastavíme a vy si je jenom schválíte, případně si je můžete změnit.
Přečtěte si více o trvalých platbách, inkasu a SIPO: