Jak si založit živnost a stát se živnostníkem

Ať už budete podnikat jako fyzická osoba (živnostník podnikající podle živnostenského zákona), nebo jako právnická osoba (zpravidla obchodní společnost), vaše podnikatelská cesta začne získáním živnostenského oprávnění.

Kdo je to živnostník

V České republice se termín živnostník nejčastěji vztahuje na jednotlivce, fyzické osoby, které provozují živnost zapsanou v živnostenském rejstříku a jsou držiteli živnostenského oprávnění. Toto může zahrnovat širokou škálu činností od řemeslníků, obchodu až po volné profese.

Živnostníci jsou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). To znamená, že nejsou zaměstnáni žádnou společností nebo organizací, ale pracují sami pro sebe. Peníze, které svým podnikáním vydělají, jim zůstávají. Na druhou stranu jsou ale povinni si sami odvádět sociální a zdravotní pojištění, stejně tak sami platí daně z příjmů, které z jejich podnikatelské činnosti plynou.

Co je to živnost

Pokud nahlédnete do §2 Zákona o živnostenském podnikání (Zákon č. 455/1991 Sb.), najdete v něm definici, která říká, že: Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem.

Tato definice zároveň definuje podnikání jako takové. Jinými slovy, pokud budete chtít jako fyzická osoba prodávat své produkty či služby a nespadáte do výjimek popsaných v §3 živnostenského zákona, měl by se z vás stát živnostník a vaše podnikání se bude řídit živnostenským zákonem. Pozor si dejte při výběru živnosti nebo zařazení se do výjimek ze zákona, například pokud budete chtít opakovaně prodávat výsledky své tvůrčí práce (např. vlastní výrobky, které vytvoříte v rámci nějakého koníčku), jedná se z pohledu zákona o podnikatelskou činnost, ke které byste měli mít patřičné oprávnění.

Živnost je tedy oprávnění, které vás z pohledu státu opravňuje k podnikatelské činnosti. Bez ní není možné podnikání zahájit. Pozor si proto dejte, abyste svoji první fakturu nevystavili před datem vzniku vaší živnosti.

Živnostenské oprávnění musí mít k provozování své činnosti jak živnostník (OSVČ) i právnická osoba.

Podnikatel ve svém podniku

Jak si založit živnost

Sepište si všechny činnosti, které plánujete vykonávat a bude pro ně nutné získat živnostenské oprávnění.

Druhy živností

Abyste se mohli začít podnikat, musíte mít založenou živnost a vydaný živnostenský list. Také pokud zakládáte právnickou osobu, např. s.ro., potřebujete mít založenou živnost. Existují různé formy živností a každá z těchto forem má různé požadavky na kvalifikaci k jejich vykonávání. Zákon rozlišuje ohlašovací živnosti (volné, řemeslné a vázané) a koncesované živnosti.

  • Jak si založit volnou živnost
    Jedná se o nejméně regulovaný typ živnosti, který může vykonávat prakticky kdokoli, kdo splňuje obecné podmínky pro získání živnosti (svéprávnost a bezúhonnost). Pro zahájení takové činnosti není vyžadováno speciální odborné vzdělání nebo kvalifikace. Jedná se o ohlašovací živnost, živnostenské oprávnění vzniká dnem ohlášení (podáním Jednotného registračního formuláře), nebo datem, které si zvolíte v jednotném registračním formuláři. Založit volnou živnost můžete online nebo na živnostenském úřadu. 

  • Jak si založit vázanou a řemeslnou živnost
    Pro vykonávání těchto živností je nutná odborná kvalifikace, jako je odborné vzdělání, speciální školení, kurzy nebo praxe v daném oboru. Tento typ živnosti zahrnuje činnosti, které vyžadují určité technické dovednosti nebo znalosti. Opět se jedná o ohlašovací živnosti, živnostenské oprávnění vzniká dnem ohlášení (podáním Jednotného registračního formuláře s doloženou odbornou způsobilostí), nebo datem, které si zvolíte v jednotném registračním formuláři.

  • Jak si založit vázanou koncesovanou živnost
    Koncesované živnosti jsou ty, které kvůli svému potenciálnímu vlivu na zdraví, životní prostředí nebo bezpečnost vyžadují zvláštní povolení (koncesi) od státního orgánu. Příklady zahrnují provozování lékárny, výrobu zbraní a výbušnin nebo provozování bezpečnostní služby. Živnostenské oprávnění vzniká zpravidla dnem vydání koncese.

Každá kategorie má v přílohách živnostenského zákona definované obory činností, které do ní spadají. Stejně tak jsou zde popsány i podmínky, které musíte splnit, pokud chcete danou živnost založit a vykonávat ji.

Co je potřeba doložit pro založení živnosti

Nahlédněte do příloh živnostenského zákona a u jednotlivých živností si sepište, co všechno budete muset doložit. Připravte si všechny potřebné dokumenty. Případně si zajistěte odpovědného zástupce.

Podmínky založení živnosti

Vybrání daného oboru podnikatelské činností pro založení živnosti vám zároveň poví, jaké přesné podmínky musíte splňovat, abyste danou živnost mohli získat. Tyto podmínky mohou být všeobecné (plná svéprávnost a bezúhonnost; vztahují se na všechny živnosti) a zvláštní (vztahují se na řemeslné a vázané živnosti), případně podmínky pro získání koncese u koncesovaných živností.

Plně svéprávným se stává občan ČR dovršením 18 let, bezúhonnost dokládáte výpisem z rejstříku trestů. Pozor si dejte, pokud jste se dostali do insolvence, může to být překážka pro založení i provozování živnosti (překážky definuje §8 živnostenského zákona).

U vázaných, řemeslných a koncesovaných živností se za zvláštních podmínek může jednat například o prokázání dosaženého vzdělání, délky praxe v oboru a podobně. Jako doklady vám poslouží vysvědčení, potvrzení o zkouškách, pracovní smlouvy a podobně.

Může se stát, že chcete podnikat v oblasti, u které nesplňujete zákonem definované zvláštní podmínky pro vykonávání živnosti. I tato situace má řešení. Je jím tzv. institut odpovědného zástupce, kterého vám (zpravidla za úplatu) může dělat kdokoliv, kdo splňuje všechny předepsané podmínky. Z legislativního pohledu platí, že odpovědný zástupce, který je ustanoven daným podnikatelem, je vždy osobou fyzickou (osoba právnická nemůže vykonávat roli odpovědného zástupce) a tuto činnost může vykonávat maximálně pro 4 podnikatele, s nimiž je ve smluvním vztahu. Ve většině případů je odpovědnému zástupci hrazena odměna, ale je podložena jeho zodpovědností za dodržování příslušných předpisů a řádný provoz dané živnosti.

Sídlo a provozovna vaší živnosti

Pro založení živnosti si určete sídlo, případně provozovnu, a připravte si doklady k prokázání vlastnického práva, případně souhlasu vlastníka.

Sídlo / místo podnikání

Sídlo je živnostenským zákonem definováno jako místo, odkud svou činnost budete řídit. U živnostníků to často bývá adresa trvalého bydliště, ale může to být i adresa provozovny nebo jiná. Pokud budete chtít sídlo umístit do své nemovitosti, bude potřeba doložit list vlastnictví, případně souhlas spoluvlastníka. Pokud budete sídlo umisťovat do pronajaté nemovitosti, bude potřeba souhlas vlastníka s umístěním sídla.

Provozovna

Provozovna (může jich být i více) je podle živnostenského zákona definována jako prostor, v němž je uskutečňována podnikatelská činnost (provozována živnost). Provozovnou může být prodejna, restaurace, salón, kancelář, dílna, kanceláře, sklad a jiné. Nezapomeňte, že se za provozovnu považuje také mobilní provozovna, automat, nebo obdobné zařízení sloužící k prodeji zboží či poskytování služeb.

Živnost může být provozována pouze v provozovnách, k nimž podnikatel má užívací (např. na základě nájemní smlouvy) nebo vlastnické právo a jsou k tomu určené. Na žádost živnostenského úřadu je tak podnikatel povinen prokázat vlastnické nebo užívací právo k objektům nebo místnostem provozovny. Pokud je provozovna umístěna v bytě, a není-li podnikatel vlastníkem tohoto bytu, může v něm provozovat živnost pouze se souhlasem vlastníka, spoluvlastníka či správce bytu nebo nemovitosti.

Označení provozovny i sídla

Až budete mít živnost založenou, nezapomeňte označit sídlo i provozovnu. Musí být trvale a zvenčí viditelně označeny obchodní firmou nebo názvem či jménem a příjmením podnikatele a jeho identifikačním číslem osoby (IČO, získáte jej při registraci živnosti). Mobilní provozovna a automat musí být dále označeny údajem o sídle.

Provozovna určená pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům musí být trvale a zvenčí viditelně označena také:

  • jménem a příjmením odpovědné osoby za činnost provozovny, s výjimkou automatů,
  • prodejní nebo provozní dobou určenou pro styk se spotřebiteli, nejedná-li se o mobilní provozovnu nebo automat,
  • kategorií a třídou u ubytovacího zařízení poskytujícího přechodné ubytování.

Na označení provozovny nezapomínejte. Živnostenský úřad toto kontroluje a pokuty za chybějící nebo nesprávné označení provozovny nejsou zrovna příjemné.

Živnostník u svého počítače

Kde a jak si založit živnost

Vyplňte Jednotný registrační formulář, podejte jej na živnostenský úřad a zaplaťte správní poplatek. Ověřte si registraci u zdravotní pojišťovny, ČSSZ a finančního úřadu.

Jednotný registrační formulář

Pokud jste si prošli výše popsané kroky, máte připravené všechny potřebné doklady a dokumenty a můžete začít se samotnou žádostí o živnostenské oprávnění. K založení živnosti vám poslouží Jednotný registrační formulář. Získáte jej v podobě tiskopisu buďto na živnostenském úřadě, nebo jej můžete najít v elektronické formě na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Vyplněný formulář s přílohami pak stačí donést na živnostenský úřad, poslat datovou schránkou a nebo nejjednodušší cestou je elektronické podání na oficiálním Portálu živnostenského podnikání. Do něj se můžete prokliknout i z Portálu občana.

Vyplnění formuláře pro založení živnosti není nic složitého. Postupujete po jednotlivých oddílech, do kterých uvádíte své osobní údaje. U dokumentů, kterými dokládáte splnění podmínek, pak nezapomeňte na tzv. autorizovanou konverzi. Jen tak je možné je považovat za doklad se silou originálu. Jinými slovy, nestačí vám prostá kopie pořízená nafocením či naskenováním dokumentu. Autorizovanou konverzi vyřešíte na libovolném kontaktním místě Czech Point (zpravidla jej najdete na poště). Pokud byste chtěli ušetřit čas, živnost za vás může na základě plné moci zřídit specializovaná firma.

Součástí každého podání žádosti o založení živnosti je také úhrada správního poplatku za podání, který činí 1 000 Kč. Není zde důležité, kolik živností si zřizujete najednou, cena je stále stejná. V případě dalšího rozšíření registrovaných živností se pak platí 500 Kč. I proto se vyplatí hned na začátku registrovat všechny živnosti, které byste mohli využít. 

pozn: údaje o výši poplatků jsou k roku 2024 


Jen pro úplnost, jednotným registračním formulářem se zároveň zaregistrujete jako podnikatel i u zdravotní pojišťovny, České správy sociálního zabezpečení a finančního úřadu. Úspěšné zaregistrování si ale raději u všech zmíněných institucí ještě zpětně ověřte.    

Pokud jste splnili vše výše uvedené, živnostenský úřad vás zapíše do živnostenského rejstříku do 5 pracovních dnů a vydá vám výpis. Živnostenský list již v papírové podobě nedostanete, byl nahrazen již před lety právě výpisem z živnostenského rejstříku. Výpis budete potřebovat při případných kontrolách, proto si jej uschovejte.

Může se hodit

Tarif Start Business

Tarif Start Business

Tarif s účtem a dalšími službami pro začátek podnikání zdarma
Kontokorent pro živnostníky

Kontokorent pro živnostníky

Finanční rezerva až 100 000 Kč
Extra služba Cestování Business

Extra služba Cestování Business

Celoroční cestovní pojištění platné po celém světě