- KB Rádce pro podnikatele
- Financování
- Cash flow v praxi aneb kolik potřebujete peněz na chod firmy
Cash flow v praxi aneb kolik potřebujete peněz na chod firmy
Cash flow je ve zkratce finanční zdraví podniku. Někdy se mu také česky říká výkaz o peněžních tocích nebo výkaz CF. Je to soupis všech pohybů peněz ve firmě, který ukazuje rozdíl mezi příjmy a výdaji za konkrétní období. Peněžní tok ovlivňuje celá řada faktorů, mezi nejvýznamnější patří splatnost faktu a řízení zásob.
Ze správně vypracovaného výkazu cash flow odvodíte, jak se firmě aktuálně daří. K určení cash flow musíte provést matematický výpočet – velmi jednoduše řečeno od zůstatku na bankovním účtu a dalších příjmů odečtete výdaje za dané období. Výsledná bilance vypovídá o likviditě podniku a schopnosti ufinancovat své podnikání.
O řízení cash flow byste měli uvažovat jako o jednom z nejzásadnějších rozhodnutích vašeho podnikání. Především v období růstu je důležité cash flow řídit, a to hlavně provozní kapitál.
- Výkazem cash flow se ve skutečnosti zabývat musíte, protože je součástí účetní uzávěrky, která je ze zákona povinná.
- Cash flow vám napoví, jestli je firma aktuálně schopná dostávat svým závazkům a generovat peníze. Ukazuje, jestli je firma „zdravá“.
- Cash flow zajímá také banky, a to hlavně v momentě, kdy žádáte o firemní úvěr. Stav vašeho cash flow je jedno z kritérií, kterým se banka řídí při rozhodování, zda vám úvěr poskytne a v jaké výši. Indikuje totiž vaši schopnost úvěr splácet.
Provozní kapitál je množství peněz, bez kterých firma nedokáže zajistit svůj provoz. Jsou to finance nezbytné ke každodennímu, a především udržitelnému chodu firmy. Je to takové množství peněz, které firma potřebuje, aby mohla bezproblémově operovat na denní bázi. Rovná se tedy nejnižší možné částce nutné k provozu firmy. V praxi se také někdy můžete setkat s termínem pracovní cash flow.
Potřeba provozního kapitálu je kombinací následujících veličin:
- velikost skladu – množství/hodnota zboží na skladě,
- objem pohledávek – suma peněz, na které firma čeká od odběratelů,
- závazky – prostředky, které musí firma zaplatit svým dodavatelům.
V praxi to znamená, že pokud naskladníte více zboží než obvykle, tak poroste potřeba provozního kapitálu.
Když naopak prodloužíte dobu svého závazku, tak se potřeba provozního kapitálu zmenší.
S výkyvy cash flow dokáže pomoci např. platební instituce Roger. Proplatí vám 75 % z faktury už do 3 dnů, zbylých 25 % dostanete po zaplacení zboží či služby zákazníkem. Zkrácením dlouhé splatnosti faktur vám pomůže cash flow zlepšit a přispěje ke stabilizaci kapitálu.
Existuje několik jednoduchých triků, jak operovat s provozním kapitálem tak, aby provoz firmy co nejméně zatěžoval. Více se dozvíte ve videu, které pro vás připravila Komerční banka spolu s Roger Academy.
Video je vložené z YouTube a nastavení cookies na našem webu se na něj nevztahuje. Pokud ho přehrajete, YouTube může informace z vašeho prohlížeče sbírat, i když jste cookies na kb.cz nepřijali.
Investiční cash flow je spojeno s investicemi společnosti, s nákupem a prodejem dlouhodobých majetků jako jsou sklady, nemovitosti, zemědělská půda nebo třeba i licence. Zpravidla jsou tyto hodnoty v záporných číslech (pokud nedochází k přeprodávání nebo pronajímání majetků).
Hodnoty finančního cash flow souvisí s úpravami v uspořádání vlastního dlouhodobého kapitálu jako jsou bankovní úvěry a jejich splátky, dividendy atd. Bilance finančního cash flow často kolísá mezi kladnou a zápornou hodnotou a může být i na nule
Správným řízením cash flow lze docílit efektivního financování společnosti a zároveň minimalizovat finanční náklady na chod firmy.