První práce

Jaké jsou začátky kariéry?

Zaměstnání, nebo volná noha?

Zjistěte, co se pro vás hodí.

Nevadí mi pracovat každý den ze stejného místa.

vs

Raději bych pracoval odkudkoli. Třeba každý den jinde.

Chci svoje stravenky, sick day a dovolenou.

vs

Benefity oželím. Hlavně tu svobodu!

Baví mě pracovat v týmu a podle daných úkolů.

vs

Rád si svoji práci dělám sám.

Vyhovuje mi řád a jasná pracovní doba.

vs

Chci pracovat, kdy se mi to hodí.

Chci mít placenou dovolenou.

vs

Na dovolenou si holt musím sám vydělat.

Informace uvedené na internetových stránkách v jednotlivých životních situacích nemají charakter právních, daňových ani investičních rad či doporučení. Využití těchto informací je výlučně na uvážení a odpovědnosti daného uživatele.

PRŮMĚRNÉ PLATY V ČR
Jak se navýšily za posledních 5 let?

Jak si přivydělat

STARTUP

„Můžu rozjet vlastní projekt.“


Náročnost

Rychlost
min. rok

Více
Startup

Jste kovaní v IT? Vytvořte mobilní aplikaci. Skvěle pečete? Dodávejte dorty na svatby. Startupy jsou in a příležitostí je spoustu. Začátky mohou být těžší, budete potřebovat hlavně trpělivost a peníze na rozjezd. Existuje spousta portálů, které vám pomohou. Můžete vytvořit sbírku na internetu nebo zkusit oslovit investory. Lidé rádi podpoří zajímavé projekty.

S Komerčkou to můžete rozjet díky Profi úvěru start pro začínající podnikatele nebo programu Nastartujte se. Můžete získat výhody od partnerů, finanční podporu nebo rady do začátku.

ZMĚNA PRÁCE

„Můžu se za prací i přestěhovat.“


Náročnost

Rychlost
min. 2 měsíce

Více
Změna práce

Nebojte se změn. Pokud toužíte po lepším výdělku, porozhlédněte se, jaké jsou možnosti jinde. Zkusit můžete i jiné město. Spousta mezinárodních firem má u nás pobočky v menších městech a své zaměstnance platí velmi dobře. Získáte tak plat velkoměsta, ale životní náklady maloměsta. Navíc poznáte i nové přátele a místa.


Stěhování i čas mezi starou a novou prací může být zásahem do rozpočtu. K pokrytí jednorázového výdaje můžete využít kreditní kartu nebo povolený debet.

ZVÝŠENÍ PLATU

„Můžu si říct o přidání.“


Náročnost

Rychlost
měsíc

Více
Zvýšení platu

Nejjednodušší cestou k lepšímu platu je říct si o více peněz. Důležité je správně to načasovat a připravit si argumenty. Šéf vám položí dvě základní otázky KOLIK a PROČ. Pochvalte se a vypíchněte svoje přednosti, na tom není nic špatného. Emocím a sebelítosti se raději vyhněte, tady jde o vaši práci. Nevyšlo to? Zeptejte se, co pro vyšší plat můžete udělat.

Držíme vám palce a když to vyjde, tak nezapomeňte na zlaté pravidlo 20 % nabytých peněz odkládat. Když investujete do fondů, můžete své finance ještě více zhodnotit.

INVESTICE DO FONDŮ

„Můžu zkusit peníze rozmnožit.“


Náročnost

Rychlost
min. rok

Více
Investice do podílových fondů

Hodí se, chcete-li své peníze zhodnotit lépe než na spořicím účtu. Začněte pravidelně s malými částkami a později i s větším obnosem. Existuje velká škála fondů s různými možnostmi výnosu i riziky. Můžete investovat i do koupě nemovitosti a pak ji dále pronajímat nebo prodat. Další možností je obchodování s bitcoiny, zlatem nebo cennými papíry. 

Pokud jste začátečník, můžete začít malými částkami. Do investičních fondů můžete investovat už od 300 Kč měsíčně. 

ZVÝŠENÍ KVALIFIKACE

„Můžu se dále vzdělávat a růst.“


Náročnost

Rychlost
roky

Více
Zvýšení kvalifikace

Čím více umíte, tím více můžete dostat peněz. Hodil by se vám další cizí jazyk nebo základy účetnictví? Nic není ztraceno. Najděte si rekvalifikační kurz, začněte studovat dálkově nebo se přihlaste do firemního vzdělávání. Zaměstnavatelé snahu pracovníků vítají a často i finančně podporují. Jste pro ně investicí do budoucna.

Pokud se rozhodnete pro dražší kurz, nebojte se využít osobní půjčku. Investice do vzdělávání se vám může zúročit do budoucna. 

DOUČOVÁNÍ

„Můžu ostatní něco naučit.“


Náročnost

Rychlost
týdny

Více
Doučování

Nemusí to být jenom hra na klavír, cizí jazyky nebo logaritmické rovnice. Učit může každý. Lidé dneska chtějí umět upéct chléb, dodržovat svá předsevzetí, relaxovat nebo oslovit druhé pohlaví. Stačí objevit své silné stránky. Najděte si projekt, kde kurz můžete nabídnout nebo oslovte školy a firmy. Navíc sami sebe obohatíte o novou zkušenost.

Když se vám kurzy rozjedou a vybudujete si drobné podnikání, bude se vám hodit podnikatelský účet s výhodami.

BLOGOVÁNÍ A TOČENÍ VIDEÍ

„Můžu se stát slavným.“


Náročnost

Rychlost
min. 6 měsíců

Více
Blogování a točení videí

Máte rádi filmy, knihy nebo hudbu? Začněte o tom psát. Nemusíte být zkušení spisovatelé, stačí mít svůj názor. Jestli se necítíte na psaní, zkuste točit videa. Internet je plný youtuberů a blogerů, tak proč nerozvířit jejich vody kvalitním obsahem. Ze začátku chvíli potrvá, než si vytvoříte jméno a lidé si všimnou vaší práce. Ale trpělivost růže přináší!

K nákupu vybavení jako je kamera nebo kvalitní mobil můžete využít kreditní kartu či povolený debet.

Za co nejčastěji utrácíme?

Auto

Zvažte, jak často ho potřebujete.

Více
Auto

Je fajn mít svého čtyřkolového miláčka. Pojí se s ním ale i další náklady. Nejen pár cifer za benzín, ale i pojištění, servisní poplatky nebo dálniční známky. Pořádně se rozmyslete, jestli ho opravdu potřebujete. Jak často ho budete využívat? Není cesta do práce lepší na kole nebo městskou? Na občasné výlety si auto můžete půjčit nebo ho sdílet s přáteli.

Kde vzít finance? 

 • Půjčka – když auto potřebujete rychle.
 • Spoření – když můžete několik měsíců či let počkat.

Jak vám může pomoct Komerčka?

Stěhování

Vybavení domácnosti něco stojí.

Více
Stěhování

Stěhování může s vaším rozpočtem zamávat, ale není potřeba panikařit. Jasně, nová pračka nebo postel něco stojí, ale výdaje si můžete rozložit. Nakupte si na začátek to nejnutnější a domácnost vybavujte postupně. Bez mixéru nebo mlýnku na kávu to určitě chvíli vydržíte. Pokud se stěhujete do sdíleného bydlení s přáteli nebo partnerem, tak si náklady rozdělte a přispějte rovným dílem. 

Kde vzít finance? 

 • Finanční rezerva - pokud máte nějaké peníze našetřené, určitě je využijte.

Jak vám může pomoct Komerčka?

Podnikání

Začněte jen s tím, co nezbytně potřebujete.

Více
Podnikání

Začátky podnikání jsou finančně náročné, ale rozhodně to stojí za to. Sepište si své cíle a podnikatelský plán, ať víte, co můžete čekat. Inspirujte se od lidí, kteří podnikají ve stejném oboru a požádejte je o radu. Nekupujte si zbytečnosti. Pokud jste na začátku, obejdete se bez nejnovějšího auta. Kancelář můžete sdílet nebo si ji pronajmout jenom na pár hodin týdně.

Kde vzít finance?  

 • Půjčka – využijte úvěry pro začínající podnikatele nebo zkuste sehnat investora.
 • Granty – můžete získat finanční podporu, například pomocí Nastartujtese.cz.
 • Spoření – můžete spořit i po malých částkách a vytvořit si rezervu. 

Jak vám může pomoct Komerčka?

Cestování

Přizpůsobte cesty svým možnostem.

Více
Cestování

Pokud jste zrovna začali vydělávat, upusťte prozatím od své touhy procestovat Austrálii a Novou Guineu. Sledujte levné letenky nebo cestovatelské skupiny na Facebooku. Často tam najdete výlety za pár stovek. Můžete jet na pár dnů do Itálie, objevovat Slovensko nebo klidně Šumavu. Je spousta krásných míst, která jsou levná a blízko.

Kde vzít finance?  

 • Půjčka – pokud si nejste jistí, že ji včas a bezpečně splatíte, raději se jí v tomto případě vyhněte.
 • Finanční rezerva – naplánujte si cestu dopředu a odkládejte si z každé výplaty pár stovek podle svých možností. Můžete zkusit ušetřit i na jiných výdajích. Ranní kávu si nekupujte, ale dejte si ji doma. Uvařte si oběd místo návštěvy restaurace nebo začněte jezdit do práce na kole.

Jak vám může pomoct Komerčka?

 • Spořicí účet – hodí se na odkládání peněz, na které „se nesahá“
 • Investice – chcete-li odkládat peníze déle než 1 rok, a ještě je zhodnotit

Dárky

Dražší neznamená lepší.

Více
Dárky

Pozor, hezký Štědrý večer může znepříjemnit zbytek roku. Průzkumy ukazují, že si až čtvrtina Čechů na vánoční dárky půjčuje a pak má problémy splácet. Promyslete si, čím koho obdarovat a přizpůsobte to svému rozpočtu. Často trefně vybraná maličkost potěší více než nejdražší varianta varné konvice. 

Kde vzít finance?

 • Finanční rezerva – zkuste svůj rozpočet dopředu připravit na vyšší výdaje nebo na nákup dárků využijte vánoční prémie.
 • Kreditní karta – můžete s ní získat slevy na nákupy a peníze na 45 dnů zdarma.

Jak vám může pomoct Komerčka?

Oblečení

Využijte slevy a věrnostní programy.

Více
Oblečení

Je fajn vypadat dobře a upraveně. S nástupem do práce možná budete svůj šatník i měnit. V novém zaměstnání nejdříve okoukněte, jak to tam chodí a jaký outfit si můžete dovolit, až pak se vydejte na nákupy. Můžete využít výhody kreditních karet, ale velkým půjčkám se raději vyhněte.

Kde vzít finance?

 • Kreditní karta – slevy u partnerských obchodů a značek, které jsou součástí karty, vám mohou ušetřit nějaké peníze.
 • Finanční rezerva – jestli máte vysněný kousek od oblíbeného návrháře, odkládejte si na něj nebo si odpusťte pár večírků s přáteli.

Jak vám může pomoct Komerčka?

Elektronika

Jak ji nakoupit výhodně?

Více
Elektronika

Jste nadšenci do moderních technologií a chcete mít vždy ten nejnovější mobil nebo laptop? Elektronika se stává spotřebním zbožím a sami výrobci vědí, že se jejich produkty používají jen pár let. Při nákupu můžete využít kreditní kartu a získat tak prodlouženou záruku. Pokud vám jde hlavně o design, koukněte se po použitých kouscích. Kolikrát jsou jako nové a za poloviční cenu.

Kde vzít finance?

 • Kreditní karta – využijte benefity kreditních karet. Získejte více peněz nebo prodlouženou záruku.
 • Finanční rezerva – toužíte-li po nějakém super kousku, šetřete si na něj. 

Jak vám může pomoct Komerčka?