- KB Rádce
- Řešení finančních potíží
- Proč půjčka na exekuci není dobrý nápad
Proč půjčka na exekuci není dobrý nápad
Na začátku je vždy dluh. Nakupené nezaplacené zálohy na zdravotním pojištění, přehlížené upomínky za telefon nebo neodeslané splátky za novou televizi. Exekuce je krajním řešením vymáhání dluhů a než přijde na řadu, předchází jí řada pokusů o vyrovnání, nejčastěji formou upomínek. Ne každý dluh musí skončit exekucí, lepší je ale na to nespoléhat a nehrát mrtvého brouka. Mezi první upomínkou a případným zahájením exekučního řízení má dlužník dostatek času dluh dorovnat nebo se s věřitelem domluvit na odkladu splátek či splátkovém kalendáři. Ušetří si tak nejen nervy, ale i náklady spojené s exekucí.
Když situaci řešíte včas, dá se exekuci předejít. Hlavní je, abyste před problémy nezavírali oči a měli snahu je řešit. Pokud někde dlužíte větší částku, kterou máte uhradit najednou a chybí vám prostředky, je lepší věřitele kontaktovat a říct mu, jak na tom jste. A ideálně navrhnout řešení – například splátkový kalendář.
V případě, že nezvládáte dál splácet své půjčky, máte několik možností. Můžete se v bance domluvit na snížení splátek (s tím, že se protáhne délka splácení) nebo si požádat o odklad splátek. Pokud máte půjček víc, vhodným řešením může být konsolidace.
Informujte věřitele i o tom, že se třeba tento měsíc se splátkou o pár dní opozdíte. Vždy, když komunikujete o tom, co se děje, působí to mnohem solidněji, než doufat, že si chybějící splátky z vaší strany nikdo nevšimne a nějak to dopadne.
Když už v exekuci jste, neměli byste se více zadlužovat. Přemýšlet o půjčce na exekuci ani nedává smysl. Exekuce je výkon nařízený soudem za účelem zbavení dluhů. Ze svízelné situace se tedy v určitý moment dostanete, budete-li s exekutorem spolupracovat.
Informace o vaší exekuci si banka snadno zjistí v registru dlužníků a peníze vám v tomto případě ze zákona půjčit nemůže. Navíc, půjčka na exekuci vaše problémy nevyřeší, naopak by je ještě prohloubila.
Nebankovní společnosti mají mnohdy benevolentnější pravidla a poskytnou peníze i zájemcům, které banka odmítla. Způsob hry některých z nich ale není vždy úplně fér a často využívají emočního tlaku, pod kterým člověk v exekuci je. Tváří se, jakože jsou na vaší straně, oni jsou ti hodní a exekutor je původce veškerého zla. Přátelsky nabídnou, že vám peníze vyplatí přímo na ruku, aby je exekutor nezabavil.
Když už se na nebankovní společnost obrátíte, alespoň se nejprve podívejte, jestli má licenci (registraci) na poskytování spotřebitelských úvěrů od České národní banky, což ze zákona musí.
Zbystřit byste okamžitě měli u hesel jako „registry neřešíme“. Podle zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016 se musí všichni poskytovatelé, tedy i nebankovní společnosti, dopředu přesvědčit o tom, že bude zájemce o půjčku schopný splácet. Před poskytnutím půjčky by si měl každý věřitel ověřit výši vašich příjmů a přesvědčit se o vaší schopnosti splácet v registrech.
Nebankovní společnosti se dále ohánějí slogany jako „půjčka na ruku“, „půjčka ihned“, „půjčka i s exekucí na plat“, „půjčka bez zástavy“ apod. Tyto a podobné výkřiky ve vás mají probudit dojem, že právě tady vám pomohou. Ve skutečnosti se ale jedná o jeden z nejrizikovějších produktů na trhu.
Obvykle se pojí s velmi vysokou úrokovou sazbou a její běžnou součástí bývají vysoké smluvní pokuty, nemožnost sjednat si splátkový kalendář, krátká doba splatnosti a další. Výjimkou není ani zástava nemovitosti. Pokud dluh nezvládnete zaplatit, přijdete o byt či dům, který jste u nebankovní společnosti zastavili.
V praxi to znamená, že s takovými podmínkami budete mít ještě větší problém svůj dluh splatit. Zvláště u půjček na exekuci naskakují úroky a pokuty tak rychle, že stačí párkrát propásnout splátku a vaše peníze se začnou utápět v úrocích a pokutách. Na samotnou splátku dluhu už kvůli tomu mít nebudete. Přesně tak se roztáčí dluhová spirála.
V poslední době se v zahraničí i u nás rozšířily tzv. peer to peer půjčky, označované také jako P2P nebo „půjčky lidem“. Fungují na principu investorů z řad soukromých osob, kteří jsou ochotní půjčit zájemcům o půjčku peníze. Investory a zájemce většinou propojuje zprostředkovatelská platforma, na které se obě strany registrují a která zajistí hladký průběh celého procesu. O půjčku zde zájemci žádají uveřejněním svého osobního příběhu, který má zaujmout investora a přesvědčit ho o tom, že je bezpečné vám peníze půjčit. Ani soukromý investor vám správně půjčku na exekuci dát nesmí a s největší pravděpodobností nedá. Navíc na rozdíl od bankovních a nebankovních společností není nijak chráněný v případě, že nebudete schopní splácet.
Naopak půjčku zajištěnou směnkou od pochybné společnosti nebo soukromé osoby možná získáte i s exekucí, dostanete se ale už mimo zákon. Poskytnutí spotřebitelského úvěru vázaného na směnku je totiž od roku 2013 nezákonné a při postihnutí trestané pokutou až 20 milionů Kč. I přesto na internetu najdete spoustu nabídek slibujících peníze na ruku za vámi podepsanou směnku, bez „složité smlouvy“, často s manipulačním poplatkem. Dejte od nich radši ruce pryč. Osobní půjčka na směnku patří mezi lichvářské praktiky.
Podle statistik Exekutorské komory bylo v České republice během roku 2020 zahájeno 407 694 exekucí. Samotná exekuce probíhá různými způsoby. Nejčastěji se jedná o srážky ze mzdy a jiných příjmů (např. mateřské nebo důchodu), přičemž dlužníkovi zůstává tzv. nezabavitelná část mzdy, která se vypočítává individuálně. Setkáváme se také s exekucí příkazem k výplatě z bankovního účtu (lidově exekuce na účtu), tedy zablokování dlužníkova účtu, který si z něj může jednorázově vybrat dvojnásobek životního minima. Exekuce může být ale uvalena i na movitý a nemovitý majetek dlužníka, kterému v nejhorším případě hrozí ztráta střechy nad hlavou.
Exekuci je více než příhodné se vyhnout. Kdykoli budete mít starosti se splátkami svých půjček, včas se nám ozvěte a společně vymyslíme řešení, které uleví vaší mysli i peněžence.