- KB Rádce
- Chytře na půjčky
- Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou
Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou
Doba, kdy u sebe lidé nosili velké částky v hotovosti, je už pryč. Bankovky a mince byly nahrazeny plastovými kartami. I v peněženkách Čechů jsou jako doma. Podle průzkumu České bankovní asociace platí debetní kartou 8 lidí z 10 a kreditku používá 22 %.
Přestože je v českém prostředí mnohem běžnější karta debetní, mnoho lidí mluví o své kartě jako o kreditce. Důvod můžeme nejspíš hledat v rozmachu popularity amerických filmů, který šel ruku v ruce s postupným rozšiřováním platebních karet na český trh. Ve Spojených státech je totiž situace jiná a kreditní karty tam používají velmi často. A zrovna tak je používají hrdinové v oblíbených seriálech a filmech. Je možné, že právě kvůli nim se mnoha lidem slovo “kreditka” vloudilo do slovníku jako pojmenování jakékoli platební karty.
Ať své kartě říkáte jakkoli, funguje pořád stejně. Důležité je vědět, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou a jak je správně používat.
Debetní kartu dostanete automaticky ke svému běžnému účtu. Když s ní platíte, používáte své vlastní peníze a útrata se vám odečítá od zůstatku na účtu.
O kreditní kartu musíte požádat a banka vám ji musí schválit. Účet ve stejné bance k ní zpravidla nepotřebujete. Peníze, které při placení kreditkou používáte, nejsou vaše, ale od banky si je vlastně půjčujete. Můžete tak nakupovat i v případě, že na vlastním účtu vám momentálně peníze chybí, třeba těsně před výplatou.
Banka vám po posouzení vaší bonity schválí na kreditní kartě úvěrový limit, do jehož výše můžete finance čerpat. Půjčené peníze musíte samozřejmě vrátit, pokud to ale stihnete v bezúročném období, nebudete platit žádný úrok.
Možná vás napadne, proč byste měli chtít si od banky neustále půjčovat na běžné výdaje a vystavovat se možnosti, že peníze nestihnete včas vrátit a budete muset platit úroky. Pokud ale budete kreditní kartu používat správně, můžete na ní jen vydělat. Kromě bezúročného půjčování peněz totiž nabízí ještě další výhody.
Bezúročné období
S kreditní kartou si peníze půjčujete na určité období bez úroku. Délka tohoto období záleží na poskytovateli, obvykle je mezi 40 až 55 dny. To vám jiný úvěrový produkt nenabídne.
Vaše finance v bezpečí
Když používáte k placení kreditku, eliminujete riziko zneužití vašich vlastních peněz na běžném účtu. Při zneužití debetky se totiž zloděj může dostat k vašim úsporám. Na kreditní kartě je navíc jen určitá částka (ve výši vašeho úvěrového limitu), kterou případný útočník může zneužít. Pokud musíte zablokovat debetní kartu, ztratíte přístup k vlastním penězům. Zablokování kreditky se vašich financí nedotkne.
Slevy a jiné výhody při nákupech
Placení kreditní kartou vám přinese další benefity, obvykle v podobě slev u partnerů poskytovatele vaší karty, prodlouženou záruční lhůtu nebo třeba pozáruční servis.
Okamžitá dostupnost financí
Jestli už kreditku máte, můžete finance až do výše vašeho úvěrového limitu opakovaně používat, kdykoli chcete. Nemusíte žádat o půjčku a čekat, až vám ji banka schválí.
Část peněz zpátky
Mezi časté výhody patří, že určité % z vašich nákupů dostane zpátky, například ve formě příspěvku na penzijní pojištění. Nakupujete tedy stejně jako vždycky, zároveň ale za to dostáváte něco zpátky.
Oddělení financí
Pokud budete provozní výdaje domácnosti platit jenom kreditkou, nebudou se vám míchat s ostatními náklady a budete tak mít lepší přehled, kolik vás domácnost stojí.
Finanční rezerva
Kreditní karta vám může sloužit k pokrytí výdajů, na které momentálně nemáte dost vlastních prostředků, třeba krátce před výplatou.
Vysoký úrok po uplynutí bezúročného období
Pokud nestihnete peníze včas splatit, začne vám naskakovat poměrně vysoký úrok. Ten je obvykle vyšší než u běžných úvěrových produktů.
Výběry z bankomatu
Další rozdíl mezi kreditní a debetní kartou představují výběry z bankomatu. Vybírat můžete oběma, s kreditkou za to ale obvykle zaplatíte víc na různých poplatcích. Navíc většina bank úročí výběry z bankomatu okamžitě a nezahrnuje je do bezúročného období. Na trhu ale najdete i kreditky s výběrem zdarma nebo takové, které do bezúročného období výběry z bankomatu započítávají.
Pozor na přehnané utrácení
Kreditka není zdroj peněz “zadarmo”, které vám jen tak někdo dá. Co utratíte, musíte vrátit. A pokud budete často utrácet víc, než si můžete dovolit vracet v bezúročném období, prodraží se vám to.
Kreditní karta je určena především na nákupy v obchodech nebo přes internet.
Podle poskytovatele a typu vaší kreditky například můžete u partnerů nakupovat se slevou, automaticky získat prodlouženou záruční dobu nebo pozáruční servis.
Navíc z každého nákupu můžete získat určité % zpátky, třeba ve formě cashbacku nebo jako příspěvek na penzijní spoření.
Pokud často cestujete, kreditní karta vám bude dobrým pomocníkem. Můžete si dokonce vybrat takovou, ke které budete mít cestovní pojištění pro vás i vaše blízké. Každopádně se vám druhá karta bude na cestách hodit jako záloha k vaší debetní kartě.
Jakákoli kreditka vám pomůže při rezervací ubytování nebo půjčování auta. Může se totiž stát, že debetku k tomu ani nebudete moci použít.
Hotely také mohou dopředu zablokovat určitou částku na vašem účtu jako deposit, ačkoli platit budete až na místě. To samé mohou udělat půjčovny aut, a to i jako zálohu na případné poškození auta, i když jste už za pronájem zaplatili. Pokud použijete debetní kartu, zablokují vám vaše vlastní peníze, ke kterým tak nebudete mít nějakou dobu přístup.
Kreditní karta vám podá pomocnou ruku i v případech, které by vás možná nenapadly. Můžete si třeba zdarma zavolat pomoc, když si zabouchnete klíče nebo potřebujete doma něco opravit.
Pomůže vám udělat si pořádek ve vašich nákladech na domácnost. Pokud budete k placení rodinných výdajů používat jenom kreditku, budete je mít všechny na jednom místě a hned uvidíte, kolik vás chod domácnosti stojí.