Co je debetní karta, jak funguje a jaké má výhody

Debetní kartu dostanete k účtu v bance a když s ní platíte, používáte vlastní peníze. V Česku jsou „debetky“ velmi rozšířené a platíme s nimi stále častěji. V současné době navíc nabývá na popularitě bezkontaktní placení, a to i mobilem nebo hodinkami. Přečtěte si, co je debetní karta a jaké výhody i nevýhody svým držitelům přináší.

Platit debetkou jsme v Česku poměrně zvyklí. V průzkumu ČBA z května 2020 uvedlo 77 % dotázaných, že k placení používá debetní kartu. 20 % respondentů se hlásilo k placení kreditkou. Platby kartou využíváme stále častěji i při nákupech na internetu, kde je upřednostňujeme před dobírkou.

Co je debetní karta a jak funguje

Debetní kartu dostanete v bance obvykle zdarma ke svému běžnému účtu. Pohodlně s ní zaplatíte v kamenných obchodech i na internetu, vyberete hotovost z bankomatu (případně přímo u obchodníků – tzv. Cash Back) nebo si vložíte peníze na účet ve vkladovém bankomatu. Když platíte a vybíráte hotovost debetní kartou, používáte peníze, které máte na účtu. Do minusu můžete jít, jen pokud máte sjednaný kontokorent neboli povolený debet (považuje se za formu půjčky).

Většina bank dnes poskytuje bezkontaktní karty (vybavené čipem s bezkontaktní technologií). Při placení v obchodech nebo vybírání z bankomatu nemusíte kartu nikam vkládat, stačí ji jen přiblížit k terminálu nebo čtečce. Pokud platíte méně než 500 Kč, terminál po vás nebude požadovat PIN. A při placení mobilem nebo hodinkami PIN nezadáváte vůbec – transakce se ověřují v mobilní peněžence.

Pandemie koronaviru v roce 2020 ještě více podpořila trend bezkontaktního placení. Podle průzkumu ČBA začalo na jaře 2020 platit bezkontaktně 35 % dotázaných, a 12 % respondentů navíc uvedlo, že platí mobilem.

Platba kartou rádce

Debetka není kreditka

Lidé někdy o své debetní kartě mluví jako o „kreditce“. Kreditní karta se ale od debetní liší v několika ohledech. Když platíte debetní kartou, používáte vlastní úspory, zato s kreditní kartou si půjčujete peníze od banky. Vyčerpanou částku musíte vrátit, a to nejlépe v bezúročném období – po jeho uplynutí se vám začne načítat úrok.

Kreditní karty u nás nejsou zdaleka tak rozšířené jako debetní. ČNB už několik let sleduje rostoucí počet vydaných debetních karet v tuzemsku a zároveň pokles vydaných kreditních karet. Na konci roku 2019 se u nás evidovalo 11,4 milionů debetních a 1,6 milionu kreditních karet.

Zdroj grafu: ČNB

Debetka-graf

Nevýhody debetní karty

  • Pokud kartu někdo zneužije, jsou ve hře vaše peníze
    Na kartě jsou vaše peníze. Chraňte je před případným zneužitím dodržováním základních bezpečnostních pravidel.
  • Neutratíte víc, než máte na účtu
    Na jednu stranu výhoda, na druhou nevýhoda. Pokud nemáte kontokorent, s kartou nezaplatíte ani nevyberete víc, než máte reálně na účtu.
  • Na rezervaci hotelu nebo auta někdy debetka nestačí
    Některé hotely, půjčovny aut a podobné služby po vás mohou při rezervaci požadovat kreditní kartu. Debetní kartu vám nemusí přijmout.

Výhody debetní karty

  • Zaplatíte s ní na čím dál více místech
    Už i na malých městech přibývá obchodníků, kteří přijímají platební karty. A když potřebujete někde zaplatit hotově, jednoduše vyberete z bankomatu.
  • Neutratíte víc, než máte na účtu
    S debetní kartou se vám nestane, že byste se dostali do minusu (pokud nevyužíváte kontokorent).
  • Platby hned vidíte
    Zúčtování můžete sledovat téměř v reálném čase v internetovém a mobilním bankovnictví. Platby u obchodníků se obvykle nejprve zobrazí jako blokace.
  • Zaplatíte mobilem
    Kartu si můžete nahrát do chytrého telefonu, hodinek nebo náramku a platit tak ještě rychleji a bezpečněji – např. Apple Pay vyžaduje ověření každé platby otiskem prstu, skenem obličeje nebo kódem.
  • Jde to i bez plastu
    V současné době už se karty vyrábějí už i z recyklovaných plastů, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Debetní karty mohou ale fungovat i čistě virtuálně, bez fyzické podoby.
  • Virtuální kartu si můžete stáhnout do mobilní peněženky a platit s ní v obchodech, jak jste zvyklí. Pro platby na internetu vám stačí znát pouze platební údaje. Existují také jednorázové virtuální karty, které si můžete nechat vygenerovat například pro nákup v neznámém e-shopu. Údaje z takové karty se nedají zneužít, protože s ní víckrát než jednou nezaplatíte.

Jak vypadá debetní karta a jaké údaje obsahuje

Debetní karty mají mezinárodně stanovené rozměry 85,6 × 54 mm a jsou vyrobené z odolných plastů. Na všechny karty zavádíme chytré výřezy pro snadné rozlišení nejen nevidomými klienty. Standardně na nich najdeme několik prvků a údajů, které mohou být na přední či zadní straně. Údaje jsou nyní nejčastěji provedeny laserováním případně embosem (vytlačeným písmem).

Přední strana

  1. logo banky (nebo jiné instituce, která kartu vydala)
  2. čip
  3. označení typu karty (např. kreditní / debetní)
  4. logo karetní asociace (např. Visa)
KB karta popis

Zadní strana

  1. telefonní číslo na Podporu karet KB např. pro případ ztráty karty
  2. magnetický proužek
  3. číslo karty
  4. datum platnosti / expirace karty (měsíc / rok, někdy také jako EXP. DATE) 
  5. bezpečnostní kód (Security Code / někdy také jako CVV)
  6. jméno držitele karty
  7. informace o vydavateli karty a další informace např. o materiálu karty
  8. symbol pro bezkontaktní platby
  9. hologram karetní společnosti
KB Karta popis 2

Ne všechny platební karty musí obsahovat veškeré výše uvedené podrobnosti. Existují například karty bez čipu – pouze s magnetický proužkem, bez podpisového proužku nebo bez symbolu pro bezkontaktní platby (takovou kartu potom musíte vždy vložit do platebního terminálu). V České republice se s nimi ale spíše nesetkáte.

Hodí se mít

Debetní karta k tarifu

Debetní karta k tarifu

Debetní karta pro rychlé a bezpečné
platby kdekoli na světě
Platinum Visa

Platinum Visa

Nadstandardní výhody po celém
světě a cestovní pojištění pro celou rodinu
Zlatá karta

Zlatá karta

Karta s nadstandardním cestovním
pojištěním a výběry hotovosti po celém světě