- KB Rádce
- Bez čeho se neobejdete
- Co je bankovní identita a kde ji využijete
Co je bankovní identita a kde ji využijete
Bankovní identita neslouží jen k přihlašování do internetového bankovnictví. Můžete díky ní komunikovat se státní správou a soukromými společnostmi, které ji využívají. Mohou to být například různé e-shopy, operátoři, pojišťovny, poskytovatelé elektřiny a další společnosti, které mají svou klientskou zónu, do které se jejich zákazníci přihlašují.
Pomáhá digitalizaci a zjednodušení procesů, ve kterých je jinak zapotřebí vaše přítomnost kvůli prokázání totožnosti. Může vám tedy ušetřit osobní návštěvy úřadů, papírování a další pochůzky.
Bankovní identita začala v ČR fungovat ve 2021 a hned v prvním roce ji využilo 700 tisíc lidí. Většina se přihlásila k některé ze služeb státní správy.
Bankovní identitu už nabízí mnoho státních institucí. Na úřad osobně nemusíte, třeba když žádáte o podporu v nezaměstnanosti, zakládáte živnost nebo podáváte daňové přiznání.
- Portál občana: kontrola platnosti dokladů, obnovení řidičáku, bodové hodnocení řidičů, založení nebo změna živnosti, výpis z rejstříku trestů, podpis ePetice
- Česká správa sociálního zabezpečení: podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ, informace o zaplacených zálohách na důchodové pojištění OSVČ
- Moje daně: vyplnění a podání daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob, dani z nemovitých věcí nebo dani z přidané hodnoty, kontrola stavu vašeho daňového účtu
- Úřad práce ČR: žádost o podporu v nezaměstnanosti, o rodičovský příspěvek a další dávky nebo podání žádosti o zprostředkování zaměstnání
- Očkovací portál: stažení certifikátu o očkování, testu nebo prodělané nemoci
- Aplikace eRecept: seznam vydaných i nevydaných léků, chystá se přehled o absolvovaném očkování
Přibývají i soukromé společnosti, které vám na svých portálech umožňují se přihlásit bankovní identitou nebo podepsat smlouvu. Jde například o firmy z oblasti energií, financí, pojišťovny a různé obchody.
V Česku už několik způsobů digitální identifikace i elektronický podpis existuje. Patří mezi ně například občanský průkaz s čipem, datové schránky, mojeID nebo NIA ID. Možná vás tedy napadne, k čemu bude dobrý další.
Nevýhodou stávajících řešení je, že jednotlivě nepokrývají tolik služeb, kolik bude možné s bankovní identitou. Někdy bývají zpoplatněné, musíte si k nim zařizovat přístup a naučit se je používat.
Naproti tomu bankovní identita vám otevře digitální dveře ke službám ve veřejném i soukromém sektoru. Je zdarma, a pokud stejně jako 5,5 milionu Čechů používáte internetové bankovnictví, už ji máte a víte, jak ji ovládat.
Hned se spuštěním tedy služba získala miliony potenciálních uživatelů, kteří budou mít snadný přístup k online komunikaci s úřady a dalšími společnostmi, které se zapojí.
Vysoký počet uživatelů bude zároveň motivací k vylepšování a dalšímu rozšiřování digitalizovaných služeb.
- Vaše digitální já
Ve fyzickém světě můžete k ověření vaší identity použít občanku nebo cestovní pas. V tom digitálním vám k tomu poslouží bankovní identita. - Elektronický podpis
S bankovní identitou k podpisu dokumentů nepotřebujete propisku a papíry. Podepíšete je online a nebudete muset tak často chodit po úřadech (a dalších společnostech státní i soukromé sféry) nebo dokumenty posílat poštou. Bankovní identita splňuje oficiální požadavky na elektronický podpis podle nařízení eIDAS. - Jedno přihlašování pro mnoho služeb
V budoucnu bude možné se díky bankovní identitě přihlašovat nejen do internetového bankovnictví, ale i na portály státní správy, do e-shopů a dalších webů, které mají klientskou zónu. Vše stejnou metodou přihlašování, stejnými přihlašovacími údaji. - Vaše údaje v bezpečí
Přihlašování a identifikace je ochráněna a zabezpečena na stejně vysoké úrovni jako vaše peníze v bance. Zároveň banka ověřuje vaše údaje sama a nesdílí je žádné třetí straně. Pouze jí potvrdí vaši totožnost, a to vždy jen s vaším souhlasem. - Zdarma pro všechny
Svou bankovní identitu můžete používat k prokázání totožnosti a podepisování zdarma, a to nejen přímo u vaší banky, ale i u dalších společností a úřadů, které budou do služby zapojeny.
Funguje stejně jako přihlašování do vašeho internetového bankovnictví bez ohledu na metodu, kterou používáte (může to být např. klíč v mobilu, kombinace bezpečnostního hesla a SMS). Tím se bance identifikujete.
Banka následně vaši identitu potvrdí, a to pouze těm subjektům, u kterých o to požádáte a dáte k tomu svůj souhlas. Vždy budete vědět, komu a za jakým účelem se chystáte svou totožnost poskytnout.
Vaše údaje se zároveň k žádné třetí straně nedostanou, banka je s nikým sdílet nesmí.