Jak funguje fotovoltaika aneb co vše byste měli vědět, než se rozhodnete pro solární panely

Pokud aktuálně zvažujete instalaci fotovoltaiky na střechu svého rodinného domu, SVJ nebo bytového družstva, pravděpodobně nejste sami. Jen v prvním čtvrtletí roku 2023 si zažádalo o dotaci na fotovoltaiku více než 21 tisíc Čechů, což je třikrát tolik než v roce 2022. Dle názorů odborníků projevují lidé vyšší zájem o toto řešení kvůli možnosti úspor za energie, zjednodušenému administrativnímu procesu v žádosti o dotace a atraktivní je také vize sousedského sdílení energie, kterou chce prosadit Ministerstvo průmyslu a obchodu v nejbližší době. Co je ale o instalaci solárních panelů potřeba vědět, než se pro tento krok rozhodnete?

Zjistěte si, kolik energie potřebujete

LístečekDíky novele energetického zákona Lex OZE 1 se až pětinásobně navýšila maximální kapacita pro fotovoltaickou elektrárnu, u které nepotřebujete stavební povolení ani licenci na výrobu elektřiny. Výrazně se tak zjednodušila administrativa, a vy tak můžete instalovat až 50 kWp kapacity bez další administrativní zátěže. Dobré zprávy to jsou jak pro domácnosti, tak pro SVJ a bytová družstva.

Větší výkon nemusí být pro vaši spotřebu to správné řešení. Dotaci můžete žádat pouze pro domácí elektrárnu s instalovaným výkonem do 10 kWp a pokud žijete v moderním rodinném domě, který spotřebuje minimum energie, nepotřebujete solární panel s co největším výkonem. Cenová návratnost by pro vás nemusela být výhodná.

Kolik energie vaše domácnost ročně spotřebuje, najdete na ročním vyúčtování za energie. V případě novostavby máte pravděpodobně odhad o spotřebě energie od stavební firmy. A pokud jste se nově přestěhovali do staršího domu, původní majitelé nebo nájemci určitě roční spotřebu znají. Následně se poraďte s instalační firmou, kde je nejlepší místo pro umístění solárních panelů a jaká bude pro vás nejvýhodnější varianta.

Tip: S růstem odvětví roste také počet firem, které zařídí vše od podání žádosti o dotace až po montáž panelů a zapojení do sítě. O nabídku skutečně nouze není. Jak rozeznat kvalitní firmu a jak si nechat poradit s výběrem konkrétního panelu pro váš domov se dozvíte v článku Jak vybrat instalační firmu na zapojení fotovoltaiky?

Co s přebytky energie

Takzvané přebytky energie vznikají, když vaše fotovoltaická elektrárna vyrobí více energie, než aktuálně spotřebováváte. Nejčastěji k této situaci dochází v čase, kdy nejste doma a právě svítí slunce. Naštěstí je několik možností, co s těmito přebytky dělat.

Nejčastějšími variantami na spotřebování přebytků energie jsou akumulace do domácí baterie nebo do spotřebičů, které v době vaši nepřítomnosti ohřívají vodu či pouští filtraci bazénu. Případně můžete své přebytky prodávat na spotovém trhu s energiemi.

Pozor si dávejte na to, kolik přebytků energie se i přes vaše snahy o akumulaci do baterie nebo ohřevu vody dostane do sítě. Pokud nemáte sjednanou smlouvu na výkup přebytků, existují limity toho, kolik energie můžete do sítě pustit. Před instalací solárních panelů si také zjistěte, jak dlouho budete čekat na připojení k distribuční soustavě.

Tip: Pokud se chcete připojit do distribuční sítě, zjistěte si u distributorů energií, zda-li je možnost na vaší adrese připojení nových elektráren do sítě. Následně se můžete rozhodnout jak o kapacitě solárních panelů, tak o způsobu využití přebytků.

Solární panely

Jak financovat fotovoltaiku a kdy je možné čerpat dotace?

Financovat pořízení a realizaci fotovoltaiky můžete ze svého, prostřednictvím zvýhodněné hypotéky na udržitelné bydlení nebo jednoduše půjčkou na udržitelné bydlení. Je dobré využít i dotaci. Dotace na obnovitelné zdroje energie pro domácnosti jsou možností, jak získat až polovinu prostředků na vlastní fotovoltaickou elektrárnu (ceny projektu vč. realizace). Nejčastěji využívaným dotačním programem je Nová zelená úsporám. Pokud chcete čerpat státní dotaci, fotovoltaickou elektrárnu ideálně instalujete na střechu domu. Pokud u vás z jakýchkoli důvodů není možné fotovoltaické panely umístit na střechu, vybírejte místo, které umožní umístit panely na speciální konstrukci. Dotaci můžete čerpat pouze v případě, že solární panel, který není na střeše, dovoluje růstu zeleně. S podáním dotační žádosti vám mohou pomoci i firmy provádějící instalaci fotovoltaiky na klíč.

Instalace fotovoltaické elektrárny je zajímavou možností úspor pro rodiny i firmy a je také příležitostí, jak žít udržitelněji. Výběr té správné varianty ale nepodceňujte. V dalších článcích se dočtete, jak vybrat dodavatele fotovoltaické elektrárny nebo jak probíhá samotná instalace. 

Může se vám hodit

Půjčka na udržitelné bydlení

Půjčka na udržitelné bydlení

Získejte úrok od 2,95 % p. a.
od Modré pyramidy
Hypotéka na udržitelné bydlení

Hypotéka na udržitelné bydlení

Úroková sazba už od 5,09 % p. a.

Potřebujete poradit s financováním