• Články
  • Spořicí a termínovaný účet: Jak se od sebe liší a proč je dobré mít oba

Spořicí a termínovaný účet: Jak se od sebe liší a proč je dobré mít oba

Spořicí a termínovaný účet vám mohou pomoci efektivně spravovat úspory. Každý z nich má své specifické výhody. Spořicí účet oproti běžnému účtu nabízí úročení peněz, tudíž je inflace tolik neznehodnocuje. Navíc máte úspory hned k dispozici a můžete je využít na nečekané výdaje. Termínovaný účet se hodí, když víte, že peníze nebudete nějakou dobu potřebovat a můžete je na účtu nechat. Výměnou za to obvykle získáte lepší úrok než na spořicím účtu.

Spořicí účet

Spořicí účet vám umožňuje ukládat peníze a zároveň získávat úroky. Jeho velkou výhodou je flexibilita. Peníze můžete podle potřeby vybírat nebo vkládat, což je ideální, když k nim potřebujete mít kdykoli přístup.

Spořicí účet se hodí pro krátkodobé úspory a případy, kdy potřebujete mít peníze rychle k dispozici. Například pokud spoříte na dovolenou, rozbije se vám pračka nebo prostě budujete rezervu pro nenadálé situace.

Výhody spořicího účtu

  • Úroková sazba: I když úroky obvykle nejsou vysoké, peníze se vám postupně zhodnocují.
  • Flexibilita: Peníze můžete kdykoliv vybírat a vkládat.
  • Bezpečnost: Peníze jsou chráněny pojištěním vkladů.

Termínovaný účet

Na termínovaný účet peníze uložíte na určitou dobu, po kterou je nemůžete vybrat. Výměnou za to získáte vyšší úrokovou sazbu než u spořicího účtu. Termínované účty se obvykle zakládají na několik měsíců až let.

Termínovaný účet je vhodný pro dlouhodobější úspory, kdy víte, že peníze nebudete v brzké dobře potřebovat a chcete je zhodnotit bez rizik investování.

Výhody termínovaného účtu

  • Vyšší úroková sazba: Díky tomu, že jsou peníze uložené na delší dobu, získáváte vyšší úrokovou sazbu.
  • Plánovaný časový horizont: Víte přesně, kdy peníze budete mít zase k dispozici.
  • Menší pokušení: Peníze nemůžete libovolně vybírat, což může pomoci v dlouhodobém spoření.

Proč je výhodné mít oba účty

Zajímavý úrok na spořicím účtu obvykle platí jen do určité částky. Jakmile jí dosáhnete, nadlimitní částka je zpravidla úročena jen minimálně nebo vůbec. V tu chvíli se vám může vyplatit další peníze uložit na termínovaný účet, který nabízí lepší zhodnocení.

Vždy se ujistěte, že máte vytvořenou dostatečnou finanční rezervu, ke které máte kdykoli přístup (obvykle se doporučuje rezerva ve výši aspoň 3 vašich měsíčních nákladů).

Příklady kombinace použití

  • Rezerva a dlouhodobé cíle: Můžete mít část peněz na spořicím účtu na nenadálé výdaje a zbytek na termínovaném účtu pro dlouhodobější cíle.
  • Plánování výdajů: Spořicí účet využijete pro plánované výdaje v blízké budoucnosti, zatímco termínovaný účet vám pomůže spořit na větší investice, jako je třeba rekonstrukce koupelny.

Začněte spořit